Trwa ładowanie...

Nagrody w kancelarii Beaty Szydło: 3,3 miliona złotych

Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa chwali się, że w ciągu roku w urzędzie przyznano ponad milion złotych nagród mniej, niż za czasów koalicji PO-PSL. Od momentu powstania rządu Beaty Szydło w "małym pałacu" wypłacono prawie 3,3 miliona złotych nagród, w tym 26 tys. zł dla członków gabinetu politycznego premier Beaty Szydło.

Nagrody w kancelarii Beaty Szydło: 3,3 miliona złotychŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d40nl8m
d40nl8m

Posłanka PO Katarzyna Osos zażądała od KPRM takiego zestawienia.

Nagrody są niższe niż w poprzednich latach, jednak w sierpniu 2016 r. na mocy rozporządzenia premier Beaty Szydło płace asystentów i sekretarzy wzrosły odpowiednio o 100 i 260 proc. Powód? Jak można było przeczytać w uzasadnieniu, ich pensje nie zmieniały się od lat, a płaca minimalna urosła ponad wynagrodzenia na tych stanowiskach. Podwyżki objęły ok. 20 osób - bliskich współpracowników polityków PiS.

Teraz Beata Kempa podała konkretne liczby, ile pieniędzy przeznaczono na nagrody w KPRM od momentu, gdy władzę w "małym pałacu" objęło PiS. A więc od dnia nominacji Beaty Szydło na stanowisko premiera, czyli 16 listopada 2015 r., do końca 2016 r.

d40nl8m

Suma tych nagród to 3 mln 259 tys. 440 zł (brutto), z czego 934 tys. 900 zł wypłacono w samej końcówce 2015 r. (za IV kwartał), a więc trafiały do ludzi zatrudnianych przed wyborami parlamentarnymi. Z kwoty ponad 3 milionów osoby na kierowniczych stanowiskach otrzymały: 328 tys. 500 zł. Doradcy i asystenci: 72 tys. 500 zł. Członkowie służby cywilnej: 2 mln 743 tys. 280 zł. A pozostali: 115 tys. 160 zł.

Beata Kempa uzasadnia nagrody tym, że "przyznano je pracownikom, którzy odznaczali się twórczym podejściem do realizacji powierzonych zadań, wyjątkowym zaangażowaniem, samodzielnością oraz kreatywnością". Miały one ponadto być docenieniem "wykonywania zadań ponadstandardowych, dodatkowego obciążenia pracą, podnoszenie standardów wykonywanej pracy oraz jej wydajności i efektywności".

Czy te ponad 2,3 mln zł na nagrody w KPRM w czasie pierwszego pełnego roku rządów PiS to dużo? Dla porównania w poprzednich latach nagrody wynosiły: 3,4 mln zł (2015), 3,8 mln zł (2014) i 3,8 mln zł (2013).

A ile zarabia się w KPRM? Oto dane na styczeń tego roku:

Premier Beata Szydło zarabia z kolei 16,7 tys. zł brutto.

Kilka miesięcy temu posłowie PiS - wnioskodawcą był Łukasz Schreiber - proponowali podnieść wynagrodzenia członków rządu i parlamentarzystów. Ich koszt szacowano na 20 milionów złotych rocznie. Z tego pomysłu - po decyzji prezesa Jarosława Kaczyńskiego - PiS zupełnie się wycofało.

d40nl8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40nl8m
Więcej tematów