Nagroda Sacharowa przyznana. "Ryzykują dla nas swoje życie"
Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego wybrała laureata Nagrody im. Andrieja Sacharowa za 2022 rok. Został nim "dzielny naród ukraiński". - Odważni Ukraińcy, reprezentowani przez prezydenta, wybranych przywódców i społeczeństwo obywatelskie, z tegoroczną Nagrodą Sacharowa. Europa was wspiera. Europa w was wierzy. Europa jest z Ukrainą - ogłosiła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
19.10.2022 | aktual.: 19.10.2022 17:19
Na krótkiej liście laureatów oprócz zwycięskiego narodu ukraińskiego, znaleźli się założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange i Kolumbijska Komisja Prawdy. Nagroda zostanie wręczona podczas ceremonii na sali plenarnej PE w Strasburgu 14 grudnia.
"Gratulacje dla odważnych mieszkańców Ukrainy!"
Przewodnicząca PE pogratulowała Ukraińcom także na Twitterze.
"Stają w obronie tego, w co wierzą. Walczą o nasze wartości. Bronią demokracji, wolności i praworządności. Ryzykują dla nas swoje życie. Nikt nie zasługuje na więcej. Gratulacje dla odważnych mieszkańców Ukrainy!" - napisała Roberta Metsola.
Nagroda im. Sacharowa przyznana
Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli – przyznana po raz pierwszy w 1988 r. Nelsonowi Mandeli i Anatolijowi Marczence – to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską.
- Ta nagroda jest dla walczących Ukraińców. Dla tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Dla tych, którzy stracili krewnych i przyjaciół. Dla wszystkich, którzy wstają i walczą o to, w co wierzą. Wiem, że odważni ludzie Ukrainy nie poddadzą się i my też się nie poddamy – powiedziała.
Bronią wolności, demokracji, praworządności i europejskich wartości
Niesprowokowana wojna Rosji przeciwko Ukrainie powoduje ogromne koszty dla narodu ukraińskiego. Ukraińcy nie tylko walczą o ochronę swoich domów, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej, ale także bronią wolności, demokracji, praworządności i europejskich wartości na polach bitwy "przeciwko brutalnemu reżimowi, który stara się podważyć naszą demokrację, osłabić i podzielić naszą Unię" - wskazali w uzasadnieniu posłowie do PE.
Nagroda jest dowodem uznania dla pojedynczych osób, grup i organizacji, które wniosły wybitny wkład w obronę wolności myśli. Dzięki niej oraz związanej z nią sieci Unia Europejska udziela laureatom wsparcia, dodając im sił i umacniając ich pozycję w walce o słuszną sprawę.
Wśród laureatów nagrody znajdują się dysydenci, przywódcy polityczni, dziennikarze, prawnicy, działacze organizacji społeczeństwa obywatelskiego, pisarze, matki, żony, przywódcy mniejszości, grupa walcząca z terroryzmem, działacze na rzecz pokoju, działacz zaangażowany w walkę z torturami, rysownik, wieloletni więźniowie sumienia, reżyser, Organizacja Narodów Zjednoczonych, a nawet nastolatka walcząca o prawo do edukacji. Nagroda promuje w szczególności wolność słowa, prawa mniejszości, poszanowanie prawa międzynarodowego, rozwój demokracji oraz wprowadzanie rządów prawa. Kilku laureatom, np. Nelsonowi Mandeli, Malali Yousafzai, Denisowi Mukwege i Nadii Murad, przyznano też Pokojową Nagrodę Nobla.
Parlament Europejski wręcza Nagrodę im. Sacharowa wraz z kwotą 50 tys. euro na uroczystym posiedzeniu plenarnym w Strasburgu odbywającym się pod koniec roku. Każda grupa polityczna Parlamentu może nominować kandydatów, podobnie jak indywidualni posłowie (wymagane jest poparcie co najmniej 40 posłów dla danego kandydata). Kandydatury prezentowane są w trakcie wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju oraz Podkomisji Praw Człowieka, których członkowie wyłaniają w głosowaniu trójkę finalistów. Ostatecznie laureata lub laureatów wyłania Konferencja Przewodniczących - organ PE, którym kieruje przewodniczący PE, złożony z przywódców wszystkich grup politycznych reprezentowanych w Parlamencie, co nadaje nagrodzie prawdziwie ogólnoeuropejski charakter.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ