Nagłe spotkanie w Belwederze - rząd wygra tę walkę?
Premier Donald Tusk spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz marszałkami Sejmu i Senatu - Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem ws. zmiany przepisów dotyczących dopalaczy odbędzie się o godz. 18.00 w Belwederze. Politycy Lewicy oraz Prawa i Sprawiedliwości zgłosili własne projekty, podkreślają jednak, że poprą także projekt rządowy.
Tusk zapowiedział, że spotka się z prezydentem oraz marszałkami sejmu i senatu, aby ustalić "szybkie procedowanie" nad zmianą przepisów dotyczących dopalaczy. Opozycja i koalicja są zgodne - problem dopalaczy należy rozwiązać jak najszybciej. PiS i Lewica złożyły własne projekty ustawy w tej sprawie. Jednak politycy zarówno Lewicy, jak i Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że poprą także projekt rządowy.
Rząd ma zająć się zmianami w przepisach, które mają ograniczyć handel dopalaczami i wprowadzić zakaz reklamowania środków spożywczych poprzez sugerowanie, że mają właściwości środków psychotropowych lub odurzających.
Nowe przepisy pozwolą wycofać z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy dopalacze zawierające podejrzane substancje psychoaktywne. W tym czasie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania dotyczące ich szkodliwości dla zdrowia.
Premier powiedział dziennikarzom, że "to nie jest późna reakcja, to jest zmiana sposobu reakcji". - Nigdzie na świecie do tej pory nie eliminowało się produktów tego typu tylko na podstawie domniemanych skutków działania tych produktów. Zawsze najpierw się robi analizę, z czego się składa dana substancja, później się ją wpisuje do rejestru zakazanych substancji - mówił Tusk.
Jak dodał, "dokonujemy takiej swoistej rewolucji wcale niełatwej i w jakimś sensie ryzykownej". - Będziemy chcieli eliminować produkty, co do których sądzimy, że mogą być groźne dla zdrowia i życia - podkreślił szef rządu. Premier przyznał, że działania, które - jak to określił - prowadzone były "zgodnie z taką prawniczą rutyną, okazały się nieskuteczne".
Tusk zapowiedział też, że w sprawie dopalaczy będzie działał na forum Unii Europejskiej. - Będę proponował pewne wspólne rozwiązania na terenie całej UE, takie rozwiązania, które przygotowaliśmy w Polsce i które w sposób kategoryczny wykluczą możliwość handlu, dystrybucji i produkcji tego typu produktów - podkreślił.
Od soboty w całym kraju trwa akcja Głównego Inspektora Sanitarnego oraz policji skierowana przeciwko dopalaczom; objęła 1000 punktów sprzedaży tych substancji psychoaktywnych, które mogą działać podobnie do narkotyków.