Trwa ładowanie...
d1cku5c

Dopalacze

Najnowsze informacje
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Piotr Polak

Dopalacze pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Substancje odurzające sprzedawane jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy do roślin miały być alternatywą dla narkotyków. W sklepach sprzedawcy doradzali w jaki sposób ich zażywać aby się odurzyć. W 2010 roku po fali zatruć substancje te stały się nielegalne, a rząd zapowiedział likwidowanie wszystkich sklepów.

Informacje o zatruciach regularnie pojawiają się w mediach, ponieważ ich producenci często zmieniają firmy sprzedające te substancje. Mimo że na bieżąco aktualizowana jest lista substancji zakazanych w Polsce, to ich producenci nieznacznie zmieniają skład, żeby dalej je sprzedawać. A w ciągu roku mogą wprowadzić na rynek kilka tysięcy nowych substancji.

W Europie dopalaczy próbowało 5 proc. osób. Najwyższy odsetek osób mających z nimi kontakt jest w Wielkiej Brytanii i Polsce, bo aż 10 proc. Również policja informowała, że w ciągu ostatnich kilku lat zatrzymuje coraz więcej kierowców pod wpływem narkotyków lub dopalaczy.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w 2016 roku dopalaczami w Polsce zatruło się 3,4 tys. osób, a ponad 20 zmarło.

d1cku5c

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cku5c
d1cku5c
d1cku5c
Więcej tematów
d1cku5c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj