Dopalacze
Dopalacze pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Substancje odurzające sprzedawane jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy do roślin miały być alternatywą dla narkotyków. W sklepach sprzedawcy doradzali w jaki sposób ich zażywać aby się odurzyć. W 2010 roku po fali zatruć substancje te stały się nielegalne, a rząd zapowiedział likwidowanie wszystkich sklepów.
Informacje o zatruciach regularnie pojawiają się w mediach, ponieważ ich producenci często zmieniają firmy sprzedające te substancje. Mimo że na bieżąco aktualizowana jest lista substancji zakazanych w Polsce, to ich producenci nieznacznie zmieniają skład, żeby dalej je sprzedawać. A w ciągu roku mogą wprowadzić na rynek kilka tysięcy nowych substancji.
W Europie dopalaczy próbowało 5 proc. osób. Najwyższy odsetek osób mających z nimi kontakt jest w Wielkiej Brytanii i Polsce, bo aż 10 proc. Również policja informowała, że w ciągu ostatnich kilku lat zatrzymuje coraz więcej kierowców pod wpływem narkotyków lub dopalaczy.
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w 2016 roku dopalaczami w Polsce zatruło się 3,4 tys. osób, a ponad 20 zmarło.
Komentarze