Nadchodzi wichura. Możliwy czerwony alert
W kolejnych dniach pogoda w Polsce zrobi się naprawdę niebezpieczna. Wszystko przez przemieszczający się przez kraj cyklon, który przyniesie ze sobą silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie zagrożeń zakłada wydanie alertów nawet trzeciego - najwyższego stopnia.
Nowe prognozy synoptyków IMGW wskazują, że pod koniec tygodnia pogoda w Polsce ulegnie diametralnej zmianie. Po pochmurnym, ale dość ciepłym tygodniu do kraju wkroczą fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą porywisty wiatr.
Pogoda długoterminowa. Wietrzny koniec tygodnia
Zgodnie z nowymi prognozami synoptyków, zmiana w pogodzie ma nastąpić pod koniec tygodnia. W piątek 17 lutego do Polski wkroczy głęboki niż, który będzie przemieszczał się od północy w kierunku wschodniej Europy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cyklonowi będą towarzyszyć porywy wiatru, które w północnej części kraju oraz w górach mogą powodować straty i utrudnienia. Ze względu na prognozowaną prędkość wiatru - dochodzącą do 115 km/h - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakłada wydanie alertów pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia.
Według synoptyków, najsilniejszych wichur powinni spodziewać się mieszkańcy nadbrzeża - średnia prędkość wiatru na północy Polski może przekroczyć 90 km/h. Im dalej na południe, tym porywy wiatru mają słabnąć.
Dodatkowo mieszkańcom regionów podgórskich mogą zagrażać roztopy.
W sobotę porywy wzmogą się
Według prognoz, w sobotę wiatr jeszcze bardziej przybierze na sile. "Przesuwaniu się wichury będą towarzyszyć opady związane z przechodzącymi frontami atmosferycznymi. Opady będą wędrować z zachodu na wschód kraju, co będzie charakterystyczne dla cyrkulacji strefowej. W przypadku sprawdzenia się prognozy może to być najsilniejsza wichura w Polsce w tym sezonie zimowym" - ostrzega serwis dobrapogoda24.pl.
Według prognoz średnioterminowych, opracowanych na podstawie modelu Global Forecast System, od niedzieli 19 lutego prędkość wiatru ma słabnąć.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.
Źródło: IMGW, dobrapogoda24.pl