Na tą chorobę umiera najwięcej ludzi - będzie jeszcze gorzej
Najwyższy czas na onkologię - apelowali autorzy "Białej Księgi" - raportu o stanie polskiej onkologii na tle innych krajów. Wynika z niego, że nowotwory wysuwają się na czołowe miejsce wśród przyczyn wszystkich zgonów w populacji. W ciągu ostatnich 20 lat odsetek ten wzrósł w Polsce z 19 do 26% a prognozy na kolejne lata są jeszcze gorsze.
01.06.2011 | aktual.: 04.06.2018 14:44
Z raportu wynika, że największe szanse przeżycia od 1. roku do 5 lat mają chorzy na raka w Szwecji, Francji, Finlandii oraz we Włoszech. Polska i Słowacja są na końcu tej listy. Wiceminister zdrowia Adam Fronczak przyznał, że polska onkologia nie zapewnia chorym jeszcze takiej opieki jak Szwecja czy Niemcy, ale od kilku lat poprawia się skuteczność leczenia niektórych nowotworów,. w tym jelita grubego.
- Jeżeli w raku jelita zauważyliśmy prawie dwukrotną przeżywalność w ciągu ostatnich ośmiu lat trwania programu. Przeżywalność pięcioletnia pacjentów z rakiem jelita grubego prawie się podwoiła to o czymś to świadczy, że te programy działają - powiedział wiceminister Fronczak. Eksperci dodawali, że nowym wyzwaniem dla polskiej onkologii jest realizacja postulatu Europejskiego Partnerstwa Na Rzecz Walki z Rakiem. Zobowiązuje on państwa Unii Europejskiej, by do 2013 r. przedstawiły program, który o 15% zwiększy skuteczność walki z rakiem do 2020 r.
Dlatego czas na onkologię - podkreślał dr Adam Kozierkiewicz. Jeden z autorów "Białej Księgi" tłumaczył, że choroby nowotworowe są bardzo związane z wiekiem, a populacja się starzeje i w obecnej dekadzie liczba osób starszych przyrośnie prawie dwukrotnie, co oznacza też wzrost chorób nowotworowych.
Na konferencji w Warszawie przedstawiono też wstępne założenia tzw. "Zielonej Księgi Polskiej Onkologii" zawierającej kierunki działań w celu poprawy wyników walki z rakiem w Polsce. Profesor Jacek Jassem, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreślał, że nie chodzi tylko o pieniądze. Jego zdaniem, dzięki odpowiednim zmianom organizacyjnym można uzyskać lepsze wyniki leczenia raka, przy wykorzystaniu tych środków, jakie są już dostępne.