Trwa ładowanie...
d2aor2d

Na Południu coraz cieplej. Góra lodowa wielkości Krakowa oderwała się od Antarktydy

Była częścią lodowca Pine Island na Antarktydzie. Teraz góra lodowa, wielkości Krakowa, dryfuje po Oceanie Indyjskim. Zdarzenie to uwieczniła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antarktyda. Z lodowca Pine Island oderwała się góra lodowa wielkości Krakowa.
Antarktyda. Z lodowca Pine Island oderwała się góra lodowa wielkości Krakowa. (ESA, Fot: ESA)
d2aor2d

Jak informuje ESA, z lodowca Pine Island na Antarktydzie oderwała się góra lodowa o powierzchni ponad 300 kilometrów kwadratowych.

Antarktyda. Od lodowca Pine Island oderwała się góra lodowa

Do zdarzenia doszło niedawno. Co prawda góra szybko rozpadła się na mniejsze kawałki, jednak Agencji udało się przed tym wykonać kilka zdjęć. "Proces ten udało się uchwycić 11 lutego przez misję Copernicus Sentinel-2" - podkreśla ESA.

d2aor2d

Trzeba przyznać, że zdjęcia wyglądają zatrważająco. Europejska Agencja Kosmiczna wykonała z nich animację, która liczy 57 ujęć i pokazuje jak szybko rosły pęknięcia lodowca, które finalnie doprowadziły do oderwania się góry lodowej.

Czytaj też: Antarktyda. Padł nowy rekord temperatury. Tak ciepło jeszcze nie było

Zobacz też: Borys Budka o wystąpieniu Beaty Szydło. "Znów okłamuje PE"

Antarktyda. Góra lodowa wielkości Krakowa

To, co zwraca szczególna uwagę, to wielkość góry lodowej. Jak informuje portal gazeta.pl, 300 kilometrów kwadratowych to powierzchnia, która jest niemal równa terytorium Malty lub polskiego Krakowa.

Portal Meteo Expert na Twitterze opublikował zdjęcie z opisem poszczególnych fragmentów rozbitej już góry lodowej. Możemy wyróżnić kawałki wielkości: Manhatanu, prowincji Neapolu czy też 1/3 Paryża.

d2aor2d

Czytaj również: Przełomowe odkrycie na Antarktydzie. Zaskakujące wyniki badań lodu sprzed 2 mln lat

Antarktyda. Lodowce topnieją szybciej

Topnienie lodowców i odrywanie się od nich brył lodu to oczywiście procesy naturalne, jednak w ostatnim czasie możemy zaobserwować, że tempo ich topnienia i odłączania się na Antarktydzie jest większe, niż wynika to z dotychczasowych obserwacji satelitarnych.

Wszystko to związane jest z globalnym ociepleniem klimatu. Temperatury wzrastają, nie pada śnieg, a przez to lodowcom brakuje budulca do uzupełnienia powstających wyrw. Szacuje się, że stopienie się lodowców Pine Island i Thwaites mogłoby spowodować podniesienie się globalnego poziomu oceanu o 1,2 metra.

Źródło: Gazeta.pl/ESA

Czytaj także: 7400 gigaton sztucznego śniegu. Naukowcy mają plan na uratowanie świata

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d2aor2d

Podziel się opinią

Share
d2aor2d
d2aor2d
Więcej tematów