Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze
IAR
nauka

Na Marsie jest woda - mają niemal 100% pewności

Marsjański łazik Opportunity znalazł na powierzchni czerwonej planety kolejne ślady wody. Poinformowali o tym badacze podczas spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco. Naukowcy są coraz bardziej przekonani, że woda na Marsie kiedyś była - i to w niemałych ilościach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mars
Mars (Jupiterimages)

Łazik natknął się na jasny minerał, który wygląda jak gips, czyli siarczan wapnia. Jeden z badaczy Steve Squyres z Uniwersytetu Cornella mówi, że to niemal stuprocentowy dowód na istnienie wody.

Dane wskazują bowiem, że woda przepływała przez szczelinę w skałach i z czasem wytrącił się rozpuszczony w niej gips. Naukowcy muszą jednak potwierdzić jeszcze, że ów minerał to na pewno gips.

Squyres dodaje tymczasem, że łazik Opportunity, choć wiekowy, ma się świetnie: "Jak na ośmioletnie urządzenie, działa znakomicie. Niektóre części się zużyły, wysięgnik nie działa aż tak dobrze, ale radzimy sobie”.

Łazik Opportunity działa na Marsie od 2004 roku. Za parę miesięcy pomoże mu nowy łazik, Curiostity, który od dwóch tygodni jest w drodze na Czerwoną Planetę.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów