Na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko pożegnanie Anny Kurskiej
• "Z wielkim smutkiem żegnamy Annę Kurską - gorącą polską patriotkę, osobę szlachetną i serdeczną" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych
• Kurska spocznie w alei zasłużonych na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko
• W uroczystościach biorą udział m.in. Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa
Kurska - senator V oraz VI kadencji, matka prezesa TVP Jacka Kurskiego i zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosława Kurskiego - zmarła w miniony czwartek.
Obok rodziny zmarłej w uroczystościach biorą udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz liczni parlamentarzyści, w tym wicemarszałek Senatu Maria Koc, poseł PiS Marek Suski.
Obecni są także b. prezydent Lech Wałęsa, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, Aleksander Hall, Andrzej Gwiazda, a także przedstawiciele lokalnych władz państwowych i samorządowych.
Przed rozpoczęciem nabożeństwa Łopiński odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy i poinformował, że prezydent zdecydował odznaczyć pośmiertnie zmarłą Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
W swoim liście Duda przypomniał najważniejsze szczegóły z życia Kurskiej, w tym fakt, że była ona sanitariuszką o pseudonimie Marta w czasie powstania warszawskiego. "Z wielkim smutkiem żegnamy dziś śp. Annę Marię Kurską, gorącą polską patriotkę, osobę szlachetną i serdeczną" - napisał Duda dodając, że zmarła swój sędziowski zawód "zawsze odbierała jako powołanie do służby bliźniemu i ochrony dobra publicznego".
"Osobista uczciwość, wrażliwość na innych oraz własne doświadczenia kierowały jej uwagę na ludzi skrzywdzonych i zapomnianych. Chciała, aby niepodległa ojczyzna dbała należycie o wszystkich swoich obywatel, aby państwo polskie stawało się coraz bliższe tym, który dzieje się źle w kraju, a także rodakom za granicą, zwłaszcza na tzw. kresach wschodnich, skąd sama pochodziła" - napisał też Duda przypominając też, że Kurska zostanie zapamiętana jako osoba "do głębi prawa, zatroskana o człowieka i całą naszą wspólnotę narodową".
Mszę świętą w intencji zmarłej odprawił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Anna Kurska urodziła się w 1929 we Lwowie. W 1955 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1958-60 odbyła aplikację sądową i została, jako bezpartyjna, skierowana do pracy w sądach terenowych w Tczewie i Malborku. W sierpniu 1980 r. została skierowana do pracy w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku. Od września 1980 r. działała w NSZZ "Solidarność"; weszła w skład Zarządu Regionu związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego została odwołana ze stanowiska sędziego.
W 1988 r. została cofnięta decyzja ministra zakazująca jej wykonywania zawodu adwokata z przyczyn politycznych. Nominację sędziowską otrzymała ponownie w 1990 r.
W 2001 r. i 2005 r. była wybierana na senatora w okręgu gdańskim. Była członkiem klubu parlamentarnego PiS.
Zasiadała w senackich komisjach emigracji i Polaków za granicą, komisji ustawodawstwa i praworządności oraz komisji praw człowieka i praworządności.
W 2007 i 2011 bez powodzenia ubiegała się o reelekcję. Później związała się z Solidarną Polską.
W 2009 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Anna Kurska w jednym z wywiadów prasowych mówiła, że jej synowie Jacek i Jarosław Kurscy "to dwaj tak psychicznie różni ludzie, że ich drogi się rozeszły".