Jest reakcja Izraela. MTS wydał nakaz
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze nakazał Izraelowi wstrzymać ofensywę w Rafah. - Żądać od Izraela, by zaprzestał wojny z Hamasem, to tak, jakby żądać, by Izrael zdecydował się na własną śmierć. Nie zgodzimy się na to - przekazał w piątek minister finansów Becalel Smotricz.
Nakaz Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze wydano jako tymczasowy środek zabezpieczający w ramach sprawy wniesionej przeciwko Izraelowi przez Republikę Południowej Afryki, która zarzuca Izraelowi dokonywanie ludobójstwa na mieszkańcach Strefy Gazy.
"Izrael rozpoczął sprawiedliwą i konieczną kampanię po tym, gdy brutalna organizacja terrorystyczna dokonała masakry naszych obywateli" - przekazał minister w gabinecie wojennym Beni Ganc. Jak dodał, Izrael będzie "oczywiście kontynuował walkę aż do czasu zwrócenia zakładników i zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom". Zapowiedział też, że Izrael będzie "nadal postępował zgodnie z prawem międzynarodowym i unikał krzywdzenia ludności cywilnej".
To, że MTS nawet nie połączył kwestii zakończenia operacji militarnej w Rafah z uwolnieniem zakładników i prawem Izraela do obrony przed terrorem, jest skrajną porażką moralną - ocenił z kolei lider izraelskiej opozycji Jair Lapid.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śmierć Putina zakończy wojnę? Ekspert zabrał głos
"Na to nieistotne postanowienie antysemickiego trybunału w Hadze powinna być tylko jedna odpowiedź: okupacja Rafah, wzrost presji militarnej i całkowita porażka Hamasu" - napisał w serwisie X minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gwir.
Netanjahu reaguje
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że przeprowadzi konsultacje z ministrami swojego rządu dotyczące piątkowej decyzji MTS.
Trybunał wydał nakaz, tłumacząc to "bezpośrednim zagrożeniem" ludności cywilnej na południu Strefy Gazy. Izrael prowadzi w Rafah od początku maja operację wymierzoną w rozbicie znajdujących się tam jeszcze zorganizowanych oddziałów Hamasu. Operacja pogorszyła już i tak katastrofalną sytuację humanitarną w regionie, zmuszając do ewakuacji blisko milion cywilów.