Trwa ładowanie...
d32y6jq

Możliwość podpisu oddala się. Andrzej Duda ma wątpliwości ws. Kodeksu karnego

Współpracownicy prezydenta rekomendują prezydentowi Andrzejowi Dudzie prewencyjne odesłanie nowelizacji kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego - podaje RMF FM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (PAP, Fot: Tomasz Wojtasik)
d32y6jq

Stacja wyjaśnia, że doradcy Andrzeja Dudy wskazują na wątpliwości prawne, które pozwalają na odesłanie nowelizacji kodeksu karnego do TK. Chodzi o zastrzeżenia dotyczące m.in. ekspresowego trybu przyjęcia tej ustawy w Sejmie oraz wprowadzanie znaczących zmian do projektu z pominięciem zasady trzech czytań.

Nieoficjalnie wiadomo, że nie bez znaczenia są też skutki polityczne. Możliwość podpisu pod ustawą oddala się - informuje RMF FM i zaznacza, że Andrzej Duda wciąż nie wyklucza weta.

Odesłanie noweli do TK może pomóc prezydentowi w zdjęciu z siebie ew. odpowiedzialności za skutki zmian.

d32y6jq

Prezydent do 5 lipca musi podjąć decyzję w sprawie nowelizacji ustawy Kodeksu karnego: może ją podpisać, zawetować lub właśnie skierować do Trybunału. Takie rozwiązanie może jednak otworzyć konflikt pomiędzy prezydentem a rządem.

Zobacz także: Giertych snuje wizję ws. Pawłowicz. Lubnauer nie dowierza

Weto nowelizacji zarekomendowało prezydentowi także 158 prawników. Ich zdaniem wejście w życie zmian może ostatecznie doprowadzić do chaosu prawnego.

d32y6jq

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32y6jq

Podziel się opinią

Share

d32y6jq

d32y6jq
Więcej tematów