Trwa ładowanie...

Możesz o tym nie wiedzieć, a kary sięgają nawet 10 tys. zł

Zbieranie deszczówki jest praktyką coraz częściej stosowaną, co wiąże się z korzyściami dla ekologii i naszego portfela. Jednak nie wszyscy wiedzą, że może zapłacić gigantyczną grzywnę za niewłaściwe odprowadzanie deszczówki.

Zbiornik na deszczówkęZbiornik na deszczówkęŹródło: Licencjodawca, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d3krxgh
d3krxgh

Aby skutecznie zbierać deszczówkę, można zastosować zbiorniki naziemne lub podziemne. Zbiorniki naziemne są łatwe do zainstalowania, dostępne w różnych kształtach i mogą być umieszczone w ogrodzie. Zbiorniki podziemne pomimo wyższych kosztów instalacji, charakteryzują się estetyką i oszczędnością miejsca, a także mogą mieć większą pojemność dzięki umieszczeniu pod ziemią. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni zbiornik w zależności od średniej rocznej sumy opadów w regionie oraz powierzchni dachu.

Wiele osób jednak ma tej deszczówki za dużo i tu pojawia się problem. Nie można bowiem wylać tej wody np. do kanalizacji ściekowej. Jak czytamy w "Fakcie", grożą za to wysokie kary.

Musimy się liczyć z kontrolą urzędników gminnych, którzy sprawdzają, czy deszczówka jest odpowiednio gromadzona i nie jest odprowadzana bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej. Za to właścicielowi nieruchomości grozi kara ograniczenia wolności albo grzywna sięgająca nawet 10 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Kontener na sztukę" już otwarty. Kontrowersyjny budynek od środka

Jak legalnie odprowadzić deszczówkę?

  • Można to zrobić do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej (po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego i uiszczania określonych opłat za tzw. usługi wodne — w przeciwnym razie grożą grzywny).
  • Można to zrobić na własny teren nieutwardzony.
  • Można wylać deszczówkę do "dołów chłonnych" lub zbiorników retencyjnych - wylicza "Fakt".
d3krxgh

Zbieranie deszczówki a zmiany klimatyczne

W kontekście zmian klimatycznych i częstych susz, nagromadzona deszczówka może okazać się niezwykle wartościowa dla gospodarstw domowych. Jedynie pięć minut deszczu umożliwia zebranie z dachu o powierzchni 100 m² ponad 70 litrów wody.

W Polsce dostępne są programy dofinansowania, takie jak "Moja Woda 2024", które wspierają budowę przydomowych systemów przechwytywania wody deszczowej. Osoby fizyczne, będące właścicielami domów jednorodzinnych, mogą uzyskać dotacje pokrywające do 80% kosztów instalacji, maksymalnie do 5 tys. zł.

Przeczytaj także:

d3krxgh

Źródło: Fakt/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3krxgh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3krxgh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj