Trwa ładowanie...
d2u41gd

Mosul: następny sukces ofensywy przeciwko Państwu Islamskiemu

Irackie oddziały wyparły dżihadystów tzw. Państwa Islamskiego z obszarów w południowo-wschodnim Mosulu - poinformowało w czwartek wojsko w komunikacie. Ostatnie sukcesy na froncie iracka armia tłumaczy zastosowaniem nowej taktyki działań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mosul: następny sukces ofensywy przeciwko Państwu Islamskiemu
(AFP, Fot: AHMAD AL-RUBAYE)
d2u41gd

W oświadczeniu napisano, że oddziały szybkiego reagowania policji wkroczyły do dzielnicy Sumer znajdującej się na wschodnim brzegu rzeki Tygrys, a także na obszary z nią sąsiadujące. Iracka armia zaznaczyła też, że ofensywa przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w południowo-wschodniej części Mosulu przebiega wolniej niż na wschodzie i północnym-wschodzie. Tam dżihadystów wypierają elitarne oddziały antyterrorystyczne irackich wojsk.

Jak tłumaczą amerykańscy i iraccy dowódcy, ostatnie sukcesy w walkach z tzw. Państwem Islamskim w Mosulu są wynikiem zastosowania nowej taktyki. Polega ona m.in. na prowadzeniu uderzeń w nocy, a także na wzmocnieniu obrony przed samobójczymi zamachami. Poprawiono również komunikację między oddziałami wojskowymi i policyjnymi biorącymi udział w operacji.

Jak informowano, pod koniec zeszłego tygodnia, rządowe siły specjalne dotarły do Tygrysu i utworzyły strategiczny przyczółek mostowy na wschodnim jego brzegu w rejonie ruin starożytnego miasta Niniwa.

Ofensywa na Mosul

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk tzw. Państwa Islamskiego miasta rozpoczęła się 17 października 2016 roku. Jest to największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie. Szacuje się, że miasta, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów. Naprzeciw nim stanęła koalicja licząca około 100 tys. żołnierzy i bojowników wspieranych przez siły USA.

d2u41gd

Podziel się opinią

Share

d2u41gd

d2u41gd
Więcej tematów