Trwa ładowanie...

Morawiecki spotkał się z Junckerem. Szef KE przychylny Polsce

Politycy rozmawiali w czwartek podczas kolacji na marginesie szczytu UE. Według nieoficjalnych informacji, opinie członków KE na temat zmian w polskiej reformie sądownictwa są podzielone, jednak Juncker i jego otoczenie patrzą na nie przychylnie.

Share
Morawiecki spotkał się z Junckerem. Szef KE przychylny Polsce
Źródło: PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET
d2i2sba

Jak podaje RMF FM, członkowie Komisji Europejskiej związani z jej wiceszefem Fransem Timmermansem uważają jednak, że nowelizacja ustaw o sądach powszechnych i Trybunale Konstytucyjnym nie zmniejsza upolitycznienia sądów.

Projekt dotyczący ustroju sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego przewiduje, że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Zaproponowano w nim również zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

d2i2sba

Zmiany ws. Trybunału Konstytucyjnego mają natomiast doprowadzić do opublikowania trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

Zobacz także: Jacek Żakowski: Morawiecki, w przeciwieństwie do Szydło, nie pachnie rosołem

Oprócz zmian w Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym, KE domagała się także reformy Krajowej Rady Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady oraz by zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 roku. Jeśli artykuł 7. zostanie aktywowany, Polskę mogą objąć sankcje, w tym zawieszenie jej prawa głosu. Komisja zapowiada jednak, że wstrzyma postępowanie jeśli strona polska spełni jej postulaty.

Źródło: rmf24.pl

d2i2sba

Podziel się opinią

Share
d2i2sba
d2i2sba
Więcej tematów