Trwa ładowanie...
dfh6gaj

Ziobro: w ustawie o IPN jest niekonstytucyjny zapis

Prokurator generalny twierdzi, że zapis "odnoszący się do czynów popełnionych za granicą, niezależnie od prawa obowiązującego w miejscu ich popełnienia, należy uznać za niekonstytucyjny". Tak brzmiała opinia, którą skierował do Trybunału Konstytucyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opozycja domaga się dymisji Zbigniewa Ziobry
Opozycja domaga się dymisji Zbigniewa Ziobry (Agencja Gazeta)
dfh6gaj

Jak czytamy w stanowisku Prokuratora Generalnego, "ustawodawca nienależycie wyważył proporcje pomiędzy koniecznością ochrony dobra prawnego a adekwatnością, skutecznością i dolegliwością normy prawnej". Ziobro obawia się, że Państwo Polskie nie będzie w stanie wyegzekwować przestrzegania przepisów, co może narazić na szwank jego dobre imię.

Ziobro pozytywnie zaopiniował natomiast przepis o karalności za publicznie i wbrew faktom przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez III Rzeszę Niemiecką.

Wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o IPN prezydent skierował 14 lutego po uprzednim podpisaniu. NNowela weszła w życie 1 marca.

dfh6gaj

Posłowie opozycji postrzegają stanowisko Ziobry jako "przyznanie się do winy".

- Minister Ziobro bierze na siebie odpowiedzialność za zniszczenie relacji Polska-Izrael i Polska-Stany Zjednoczone. Za takim przyznaniem się do winy powinny iść konkretne czyny. Człowiek z honorem, człowiek z poczuciem odpowiedzialności powinien podać się w takiej sytuacji do dymisji - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Opinię o niekonstytucyjności ustawy podziela również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Przeciwnego zdania jest natomiast sejmowa komisja ustawodawcza.

dfh6gaj

Podziel się opinią

Share
dfh6gaj
dfh6gaj
Więcej tematów