Trwa ładowanie...

Premier w USA: atak Rosji na Ukrainę to zaledwie początek

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w USA z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. - Mówi się, że w polityce nie ma przyjaźni, są interesy, ale myślę, że pomiędzy Polską a USA jest coś więcej niż tylko interesy - to dwa bieguny cywilizacji zachodniej - stwierdził premier. Szef rządu ujawnił również, czego dotyczyły polsko-amerykańskie rozmowy.

Mateusz Morawiecki i Kamala Harris
Mateusz Morawiecki i Kamala Harris Źródło: PAP, fot: Krystian Maj/KPRM
dq7ipzr
dq7ipzr

- Musimy pracować ręka w rękę w różnych częściach świata, bo atak Rosji na Ukrainę to zaledwie początek. Podobnie jak w Polsce, w Ameryce społeczeństwo zmaga się także z inflacją, którą nazywamy putinflacją - bo jest spowodowana przez Rosję - powiedział Mateusz Morawiecki w Waszyngtonie.

- Powrót rosyjskiego imperializmu to zapowiedź nowej zimnej wojny. Jeżeli nie będziemy wspierać Ukrainy, ryzykujemy konfliktem i kryzysem globalnym. Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, dlatego wszystkie wolne narody muszą się zjednoczyć i powstrzymać Rosję, zanim będzie za późno - kontynuował szef polskiego rządu.

Morawiecki w USA o wojnie w Ukrainie

Mateusz Morawiecki w USA zaznaczył, że należy bronić się przed propagandą rosyjską. Szef polskiego rządu przekazał, że niedawno w Polsce rozbito sieć rosyjskich szpiegów, który byli aktywni w całej Europie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Balcerowicz ocenił "babciowe". "Nie wolno udawać, że pieniądze rosną na drzewie"

- Niektórzy przewidują, że zachodnia cywilizacja się zakończy, ale możemy to uratować pod jednym warunkiem - musimy pozostać zjednoczeni - stwierdził Morawiecki.

dq7ipzr

- Nie chcemy i nie potrzebujemy żadnej wojny - pracujemy na rzecz pokoju i rozwoju. Jeżeli przegramy, to kolejne pokolenia Polaków i Amerykanów będą dorastały w dużo trudniejszych warunkach - powiedział premier.

Chiny przekazują broń. USA i Polska "mówią jednym głosem"

-Przekazanie przez Chiny broni Rosji byłoby przekroczeniem czerwonej linii. Mam głęboką nadzieję, że Pekin nie posunie się do takiego czynu - powiedział premier.

Przekazał również, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej będzie podkreślał, że Warszawa i Waszyngton mówią absolutnie jednym głosem.

dq7ipzr

Wzmocnienie relacji polsko-amerykańskich

Premier Morawiecki dodał, że w USA poruszy temat wzmocnienia relacji wojskowych, politycznych oraz gospodarczych. - Chciałbym osobiście podziękować za to, że cały rząd i naród amerykański tak silnie wspierają Europę i są z nami zjednoczeni - mówił polityk.

- Relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii, ale nikt nie mówi, że osiągnęliśmy szczyt naszych możliwości. Jestem przekonany, że wojna w Ukrainie jest nie tylko początkiem końca rosyjskiego imperializmu, ale także początkiem odnowy Wspólnoty Transatlantyckiej - powiedział szef rządu.

Morawiecki ujawnił, że z Kamalą Harris rozmawiał nie tylko o bezpieczeństwie międzynarodowym i wojnie w Ukrainie, ale także współpracy w zakresie pomocy dla Ukrainy, rozbudowy polskich programów energetycznych oraz partnerstwie strategicznym z USA i umocnieniu relacji transatlantyckich.

dq7ipzr

Źródło: Twitter Kancelaria Prezydenta, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dq7ipzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dq7ipzr
Więcej tematów