Trwa ładowanie...

Morawiecki odniósł się do słów Terleckiego. Jednoznaczna odpowiedź

Premier Mateusz Morawiecki skomentował w czwartek kontrowersyjne słowa Ryszarda Terleckiego na temat kar nałożonych na Polskę przez KE i odniósł się do możliwych scenariuszy dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. - Oczywiście nie może być mowy o żadnym polexicie - podkreślił.

Share
Minister Mateusz Morawiecki skomentował m.in. plany dot. rekonstrukcji rządu
Minister Mateusz Morawiecki skomentował m.in. plany dot. rekonstrukcji rządu Źródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d3fn806

Mateusz Morawiecki w czwartkowym wywiadzie dla "Super Expressu" pytany był m.in. o słowa Ryszarda Terleckiego oraz wstrzymanie środków z KPO dla Polski przez Komisję Europejską.

Miliardy dla Polski wstrzymane. Premier: Włączony został jakiś przycisk polityczny

- Na pewno mamy do czynienia z sytuacją nadużycia procedur, delikatnie mówiąc, po stronie Komisji Europejskiej, która też jest zobowiązana pewnymi terminami do przedstawiania odpowiedzi. My w zamykaniu kolejnych rozdziałów Krajowego Planu Odbudowy odpowiedzieliśmy na wszystkie zadane pytania i wiemy, że nie ma tam zasadniczo jakichś wątpliwości. Rozumiem, że teraz włączony został jakiś przycisk polityczny, który utrudnia to porozumienie - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dodał, że - jego zdaniem - utrudnienie to leży po "tamtej stronie".

Zobacz też: Kontrowersyjne słowa Terleckiego o polexicie. „Bardzo groźne komunikaty”

Polexit możliwy? Morawiecki: Oczywiście, że nie

- Niezależnie od tego, że dostrzegam takie działanie po drugiej stronie, sądzę, że będziemy w stanie domknąć wszystkie wątpliwości i nie wywoływać tutaj niepotrzebnego napięcia - powiedział premier.

d3fn806

Zapytany o to, "czy o żadnym polexicie mowy być nie może", odparł: - Oczywiście, że nie.

Przypomnijmy, że podczas dyskusji na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Ryszard Terlecki odniósł się do decyzji Komisji Europejskiej, która zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za działalność Izby Dyscyplinarnej SN.

- Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, to musimy szukać drastycznych rozwiązań - stwierdził Terlecki. - Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej demokracji im nie odpowiada. Odwrócili się i wyszli. My nie chcemy wychodzić, u nas poparcie dla uczestnictwa w UE jest bardzo silne. No, ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i nasz rozwój - powiedział wtedy wicemarszałek Sejmu.

Kiedy środki z KPO? "Na pewno uporamy się z tym problemem"

Morawiecki, pytany o to, kiedy najwcześniej Polska może spodziewać się spłynięcia środków z KPO, odpowiedział: - Wcześniej zakładaliśmy, że będzie to końcówka tego roku lub przyszły rok.

d3fn806

Jak dodał, rozmawiał z premierami różnych państw i większość z nich ma być świadoma tego, że "pierwsze kwoty, które będą angażowane w realizację poszczególnych projektów infrastrukturalnych, to raczej pierwszy kwartał przyszłego roku". - Sądzę, że do tego czasu na pewno uporamy się z tym problemem - powiedział.

Rekonstrukcja rządu. Morawiecki: Nie mamy żadnych planów

Premier rządu pytany był również o to, czy PiS może liczyć na zupełną większość w Sejmie i czy możliwym scenariuszem są przedterminowe wybory.

- Nie będzie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Nie ma takiej potrzeby - oznajmił.

Stwierdził również, że na razie nie jest planowana rekonstrukcja rządu. - Nie mamy żadnych planów dotyczących rekonstrukcji rządu, natomiast cały czas zdarzają się różne odejścia - teraz ostatnie to było odejście pana premiera Gowina - i oczywiście tam w związku z tym cały czas zachodzą pewne zmiany. Ale nie ma rekonstrukcji, zajmujemy się sprawami Polaków, zajmujemy się sprawami priorytetów gospodarczych, odbudową po COVID-19 - przekonywał szef rządu.

d3fn806

Słowa premiera o braku planów związanych z rekonstrukcją mogą zaskakiwać w porównaniu z wcześniejszymi wypowiedziami innych przedstawicieli PiS. W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Radia Zet również odniósł się do tego tematu. - Zmiany, jeśli miałyby być, to będą na przełomie września i października. Po tym, jak Sejm uchwali pierwsze ustawy związane z Polskim Ładem. A to zapowiada się na połowę września - oznajmił, pytany o możliwy termin zmian w Radzie Ministrów.

Źródło: Super Express

Przeczytaj także:

d3fn806
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fn806

Podziel się opinią

Share
d3fn806
d3fn806
Więcej tematów