East News

Barbara Kwiatkowska, 19 marca 2023 09:12

Mołdawia zmienia język urzędowy. Rosja oburzona

Tweetnij Komentuj

Mołdawski parlament przyjął w czwartek ustawę, która zmienia w tekstach wszystkich ustaw i regulacji prawnych kraju, w tym w konstytucji, sformułowanie "język mołdawski" na "język rumuński". Ta decyzja spotkała się z krytyką ze strony Marii Zacharowej, rzeczniczki rosyjskiego MSZ.

389 dzień wojny. Śledź wydarzenia w Ukrainie w relacji Wirtualnej Polski

Mołdawia oficjalnie przeszła na język rumuński jako urzędowy. Do tej pory, zgodnie z mołdawską konstytucją, państwowym językiem był mołdawski funkcjonujący na bazie alfabetu łacińskiego.

Zmiana nie oznacza, że potrzebna będzie translacja - odbywa się to jedynie w przestrzeni nazewnictwa. Autorzy projektu przekonują, że tak przeprowadzona zmiana języka urzędowego w kraju nie jest poprawką, lecz "techniczną implementacją" sądowych orzeczeń z 1991, kiedy Mołdawia oderwała się od Związku Radzieckiego. W praktyce to rumuński będzie teraz w Kiszyniowie mową, która zyska status "urzędowej", "państwowej" i "ojczystej".

Przyjęcie ustawy poprzedziły konsultacje. Mołdawska Akademia Nauk wydała opinię, że poprawną nazwą języka urzędowego w państwie będzie "język rumuński".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mołdawia będzie kolejna po Ukrainie? USA ostrzega, a świat przygląda się z niepokojem. "Łatwy cel"

Pokaż...

Jak podała agencja Interfax-Ukraina, za przyjęciem ustawy zagłosowała rządząca większość, złożona głównie z prozachodniej Partii Akcji i Solidarności. Ustawę skrytykowała opozycja z Bloku Wyborczego Komunistów i Socjalistów.

Języki rumuński i mołdawski są do siebie bardzo zbliżone. W Rumunii mowa mołdawska jest powszechnie uważana za jeden z dialektów języka rumuńskiego, a nie za odrębny język. Z tego powodu, nie jest objęta oficjalnym statusem.

Mołdawia zmienia język urzędowy. Rosja oburzona

Jak podaje turecka agencja Anadolu, decyzja mołdawskich prawodawców o zmianie oficjalnego języka kraju na rumuński nie spodobała się w Moskwie. - To rodzi pytania o integralność terytorialną Mołdawii - powiedziała w sobotę rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa.

Zacharowa zauważyła, że język mołdawski był starożytnym językiem Mołdawian i symbolem ich samoidentyfikacji we współczesnych granicach w 1940 roku. Dodała, że w językoznawstwie historycznym od dawna ustalono, że mołdawski i rumuński to języki podobne, ale różne.

Stwierdziła też, że odrzucenie języka mołdawskiego rodzi pytania o własność Besarabii i ziem naddniestrzańskich. - Odrzucając język mołdawski, obecny reżim w Kiszyniowie stwarza sytuację, w której rodzi się pytanie: czyja jest teraz Besarabia, która była okupowana przez Rumunię do 1940 roku i kto jest właścicielem ziem nad Dniestrem.

Kremlowska propagandzistka zauważyła, że "paradoksalnie" obecnie język mołdawski zachował się tylko w separatystycznym regionie Naddniestrza.

- Jeśli chcą przepisać nazwę języka, to niech trzymają się logiki historycznej i nazywają rumuński mołdawskim, a nie odwrotnie - podkreśliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .