Modlitwa za Jana Pawła II w Wadowicach
Setki uczniów szkół średnich z okolic Wadowic
przybyły na rynek rodzinnego miasta Jana Pawła II, aby
modlić się w czwartą rocznicę jego śmierci.
W południe przed wadowicką Bazyliką Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny odbyła się msza dla młodzieży odprawiona przez proboszcza bazyliki ks. infułata Jakuba Gila. Po mszy uczniowie wystąpili z przedstawieniem słowno-muzycznym.
Wieczorem biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Józef Guzdek odprawi tam mszę w intencji wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II. Wcześniej ulicami miasta przejdzie procesja Drogi Krzyżowej, która wyruszy spod kościoła św. Piotra Apostoła do Bazyliki Ofiarowania.
Procesja przejdzie m.in. obok domu rodzinnego Karola Wojtyły, gdzie o godz. 21.37 trębacz odegra kompozycję Nini Rosso "Il Silenzio". Zgromadzeni tam wierni wysłuchają jej w milczeniu - trzymając zapalone świece.
Jak powiedział rzecznik samorządu Wadowic Stanisław Kotarba, w przeciwieństwie do niektórych innych rocznic, ta wśród mieszkańców miasta jest ciągle bardzo żywa, a wadowiczanie chętnie włączają się w jej obchody.
- Mieszkańcy żywo pamiętają o Janie Pawle II. 2 kwietnia odżywają wspomnienia o wydarzeniach z 2005 roku. W naszych sercach Ojciec Święty wciąż żyje - podkreślił Kotarba. Dlatego m.in.: wadowicki rynek jest - jak co roku - specjalnie ustrojony. Prezentowana jest tam m.in. wystawa papieskich zdjęć autorstwa fotografików z Agence France Presse "Szukałem was, a teraz przyszliście do mnie" z Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
Na dużych planszach umieszczono ok. 110 zdjęć dokumentujących ostatnie chwile życia papieża, uroczystości pogrzebowe oraz reakcje całego świata na wieść o chorobie i śmierci Jana Pawła II. Ukazują one związane z tym emocje i reakcje ludzi na całym świecie. Fotografie obejmują wydarzenia między 13 marca, a 8 kwietnia 2005 r. Wstępem do nich są zdjęcia wykonane 13 marca przed kliniką Gemelli w Rzymie dokumentujące wizytę wadowiczan, podczas której Jan Paweł II pozdrowił swoich rodaków, mówiąc: "Witam Wadowice".
Były to ostatnie słowa publicznie wypowiedziane przez papieża po polsku. Wystawę tę po raz pierwszy pokazano w Wadowicach podczas obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawia II.