Mobilizacja w Ukrainie. Opublikowali projekt ustawy. Serwery padły
Wieczorem 25 grudnia w Radzie Najwyższej Ukrainy został zarejestrowany projekt ustawy o mobilizacji. Zainteresowanie dokumentem było tak ogromne, że strony rządowe padły na kilka godzin. Jedną z sankcji za uchylanie się od poboru będzie pozbawienie świadczeń i usług od państwa. "Kary" przewidziano także dla mężczyzn przebywających za granicą.
Dokument liczy 72 strony. Gdy tylko został opublikowany, strona internetowa Rady Najwyższej Ukrainy przestała działać. Powodem miało być przeciążenie serwerów.
Rada Najwyższa Ukrainy ma rozpatrzyć nowe zasady mobilizacji i służby wojskowej 10 stycznia. To deputowani nadadzą ustawie ostateczny kształt, która później trafi na biurko prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Obecny projekt przygotowały grupy robocze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert ostrzega: "Jesteśmy w sytuacji cichej wojny"
Wniosek o mobilizację pół miliona osób
Złożenie projektu ustawy kilka godzin wcześniej zapowiedział Dawid Arkhamia, szef frakcji parlamentarnej Sługa Narodu w Radzie Najwyższej Ukrainy.
"Dziś rząd mam przedstawić projekt ustawy mobilizacyjnej, nad którym pracuję na wniosek wojska" - napisał na Telegramie.
"Dowództwo wojskowe złożyło wniosek o mobilizację 500 tys. żołnierzy. Rząd opracowuje zasady. Prezydent wyraźnie podkreślił, że wymaga kompleksowego podejścia do służby w Siłach Zbrojnych. Nie wchodzi w grę proste rekrutowanie nowych osób i nierozwiązywanie problemów tych, którzy obecnie pełnią tę funkcję. Parlament oczekuje na gotowy dokument, który będzie można omawiać w Komisji. Wojsko potrzebuje rozwiązania swoich problemów. Społeczeństwo chce usłyszeć odpowiedzi na wszystkie drażliwe pytania" - podkreślił Arakhamia.
Projekt trafił do Rady Najwyższej w dniu, w którym Ukraińcy po raz pierwszy obchodzili Boże Narodzenie w nowej dacie. "Musimy pracować dalej, niezależnie od kalendarza. Wesołych Świąt dla wszystkich wierzących. Światło zawsze pokonuje ciemność. Niech zło na zawsze opuści nasz kraj i nasze domy. Chrystus się narodził!" - dodał deputowany.
Ustawa przewiduje sankcje
Główne założenia projektu ustawy o mobilizacji:
• zmiana wieku poboru z 27 na 25 lat;
• usprawnienie procedury rejestracji wojskowej poborowych;
• zapewnienie żołnierzom zwolnionym z niewoli możliwości odpoczynku przez 90 dni kalendarzowych;
• wyłączenie czasowej służby wojskowej – jako rodzaju służby wojskowej. Proponuje się zwolnienie wszystkich żołnierzy do rezerwy;
• ustalenie, że poborowi, który w okresie stanu wojennego pełnili służbę wojskową i zostali zwolnieni ze służby rezerwowej, nie podlegają poborowi do służby wojskowej w okresie mobilizacji w ciągu 2 lat od dnia zwolnienia ze służby wojskowej. Osoby te w określonym terminie mogą zostać powołane do służby wojskowej za ich zgodą;
• wprowadzenie podstawowego szkolenia wojskowego dla obywateli Ukrainy trwającego do 3 miesięcy dla wszystkich obywateli w wieku 18–25 lat we wszystkich placówkach oświatowych;
• ustanowienie ograniczeń praw obywateli Ukrainy uchylających się od rejestracji wojskowej i służby wojskowej;
• zaangażowanie ośrodków usług administracyjnych, ośrodków zatrudnienia i ośrodków werbowania w działania rekrutacyjne do wojska.
W projekcie ustawy zaproponowano także, aby wezwanie do komisariatów wojskowych można było przesłać za pośrednictwem elektronicznego konta poborowego lub pocztą elektroniczną.