Młodzież w zielonogórskim sfrustrowana i agresywna
Co czwarty nastolatek w powiecie zielonogórskim był ofiarą maltretowania fizycznego lub psychicznego, a co dwunasty zetknął się z przypadkiem molestowania seksualnego. Młodzież coraz częściej pada ofiarą psychicznego terroru ze strony dorosłych, ale też co raz częściej stosuje przemoc fizyczną wobec rówieśników.
Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów 14 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w powiecie zielonogórskim. Według Marzeny Marcinkiewicz - pedagoga z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulechowie badania wyraźnie wskazują, że młodzież jest coraz bardziej sfrustrowana i agresywna. Przemoc jest dla większości z nich jedynym wyjściem na rozładowanie emocji.
Coraz bardziej niebezpiecznym miejscem staje się dla młodzieży także szkoła. Ponad 85% ankietowanych uczniów przyznało, że nie czuje się bezpiecznie w swojej szkole. W badaniach podawano przykłady handlu narkotykami, wymuszeń, poszturchiwania i wyzwiska ze strony kolegów, a także terror psychiczny ze strony nauczycieli.
Problemom zagrożenia agresją wśród młodzieży szkolnej oraz profilaktyce i przeciwdziałaniu frustracjom poświęcony jest program "Przemocy STOP". W ramach akcji ponad 30 nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zielonogórskiego wzięło udział w szkoleniu na temat rozwiązywania konfliktów grupowych oraz budowania prawidłowych relacji wśród młodzieży.
Program "Przemocy STOP" realizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Zielonej Górze i Lubuskie Stowarzyszenie "Trzeźwość" przy współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych. (iza)