Trwa ładowanie...

Mława. Takiej szopki jeszcze nie było. Bez Jezusa, ale z hasłami "Strajku Kobiet"

Boże Narodzenie 2020. Jedna z parafii postanowiła stworzyć szopkę, inspirując się ostatnimi wydarzeniami, do których doszło w Polsce. Nad żłóbkiem nieobecnego Jezusa wymalowano hasła nawiązujące m.in. do Strajku Kobiet.

Share
Mława. Takiej szopki jeszcze nie było (Fot. codziennikmlawski.pl)Mława. Takiej szopki jeszcze nie było (Fot. codziennikmlawski.pl)
d341yb4

O sprawie poinformowała nas czytelniczka WP. "Taka szopka została ustawiona w kościele Świętej Trójcy w Mławie. To po prostu skandal" - napisała mieszkanka miasta na dziejesie.wp.pl.

Instalacja zwróciła również uwagę lokalnych mediów. "Codziennik Mławski" zrobił zestawienie wszystkich szopek z okolic. Ta z kościoła Świętej Trójcy zdecydowanie odbiega od reszty.

Na zdjęciu widzimy, że żłóbek jest pusty, brakuje w nim Jezusa. Za to obok ustawiono figurę Matki Boskiej przykrytej czarnym całunem.

d341yb4

Jest też połamany wizerunek papieża Jana Pawła II, a na drewnianym tle wymalowano czarny kontur Polski z napisami "Mam wybór" oraz "To jest wojna". Widoczna też jest grafika z przekreślonym krzyżem.

Mława. Ksiądz o Strajku Kobiet podczas pasterki

Temat szopki został poruszony podczas pasterki w mławskim kościele Świętej Trójcy w Mławie. Msza święta była transmitowana za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Musieliśmy zbudować w tym roku drugą szopkę, która w pewnym sensie pokazuje alternatywne zakończenie historii, gdyby Chrystus się nie narodził, gdyby Chrystusowi nie pozwolono się narodzić - mówił podczas kazania jeden z wikariuszy z parafii Św. Trójcy w Mławie, podkreślając, że "każde życie - nawet to, które trwa chwilę - jest święte".

Andrzej Duda o aborcji. Zdecydowana reakcja Szymona Hołowni

- Ta szopka nie budzi pozytywnych skojarzeń, nie jest tak ciepła, jak ta, którą widzimy tutaj - przy tych słowach duchowny wskazał na żłobek ustawiony koło ołtarza. - Tamta szopka boli, tamta szopka niepokoi. Widzimy w niej bardzo wiele elementów, które pokazują, to co się dzieje w wielu z nas, gdy pogaństwo wraca, gdy prawda o Betlejem zostaje zamazana, zaciemniona - dodał ksiądz podczas kazania.

d341yb4

Duchowny zwrócił uwagę na hasła wymalowane nad żłobkiem. Nie ma wątpliwości, że nawiązują one do Strajku Kobiet, który wybuchł po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Ksiądz zaznaczył podczas kazania, że manifestacje pojawiły się również w Mławie.

- Obserwowałem ten marsz z ogromnym przerażeniem, kiedy w zdecydowanej większości młode osoby maszerowały w ogromnej liczbie z ogromną nienawiścią - wspominał ksiądz. Wspominając o roztrzaskanym portrecie Jana Pawła II, duchowny stwierdził, że "jest to szatański pomysł, by w 100. rocznicę urodzin papieża jego pamięć była tak atakowana i sponiewierana". Na koniec kazania duchowny zaapelował o modlitwę zarówno przy radosnej szopce, jak i tej "pełnej śmierci".

Mławska parafia nie jest jedyna, która w tym roku nawiązała do obowiązku ochrony życia poczętego podczas świąt. - Klęcząc dzisiejszej Świętej Nocy przed żłóbkiem, prośmy Boga o łaskę autentycznego humanizmu - o dar męstwa i mocy w obronie życia każdego poczętego dziecka - mówił podczas pasterki w katedrze na Wawelu metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

- Bóg pokazał wielką godność człowieka, której nie można niszczyć pychą, egoizmem czy pogardą dla świętości i nienaruszalności ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział z kolei w homilii podczas mszy w Uroczystość Narodzenia Pańskiego prymas Polski abp Wojciech Polak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d341yb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d341yb4
d341yb4
Więcej tematów