Piotr Gliński nie chce apartamentów na Westerplatte. Posłowie KO mówią o patodeweloperce
Nie ma zgody ministra kultury na apartamenty na Westerplatte. Wicepremier Piotr Gliński wzywa Muzeum II Wojny Światowej do unieważnienia przetargu. Plany placówki skrytykowali też gdańscy posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy zaapelowali o działania CBA. Kilka godzin po komunikacie ministerstwa, dyrekcja muzeum poinformowała o rezygnacji z apartamentów w ramach inwestycji.
- W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami na temat budowy w ramach inwestycji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. w Gdańsku – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej "apartamentów na wynajem", minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu informuje, że nie wyraża zgody na budowę tego typu pomieszczeń (nawet o powierzchni 30 m2) na terenie inwestycji muzealnej - poinformowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Minister Piotr Gliński wezwał Muzeum II Wojny Światowej do unieważnienia przetargu na inwestycje na Westerplatte. Domaga się też opracowania nowej dokumentacji przetargowej, aby uwzględniała cele edukacyjne i związane z charakterem instytucji.
Pomaska i Adamowicz krytycznie
Konferencję prasową ws. planów dla Westerplatte zorganizowali posłowie Koalicji Obywatelskiej z Gdańska: Agnieszka Pomaska i Piotr Adamowicz. Skrytykowali plany placówki kierowanej przez Karola Nawrockiego, kandydata na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Posłanka KO zaapelowała do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o objęcie inwestycji tarczą antykorupcyjną.
- PiS zapowiadało budowę wielkiego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na tamtych terenach. Dzisiaj zamiast wystawy i muzeum buduje się tam apartamenty na wynajem. To zostało z planów budowy muzeum. Westerplatte to miejsce pamięci, święte dla wszystkich Polaków. Dzisiaj PiS pod pretekstem porządkowania tego terenu, dokonuje jego grabieży i profanacji. Nie przedstawiono koncepcji budowy muzeum, a buduje apartamenty na wynajem. Pamięć o naszych bohaterach nie jest i nigdy nie będzie na sprzedaż. Podejmiemy kroki prawne, żeby te tereny nie zostały przekazane pod patodeweloperkę - mówiła Agnieszka Pomaska w Sejmie.
Kontrola NIK
Poseł Piotr Adamowicz przypomniał, że niedawno skierował do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o kontrolę w Muzeum II Wojny Światowej. NIK zapowiedziała, że ją przeprowadzi.
- Niektóre poczynania kierownictwa MIIWŚ, notabene z nadania PiS, muszą budzić co najmniej zdziwienie. One mogłyby być tematem memów i anegdot, ale dotyczą świętego miejsca. Pierwszy fakt: MIIWŚ sprzedawano skarpety ala "maki spod Monte Cassino". Drugi fakt: ekspozycja rzekomego pasiaka z Auschwitz św. Maksymiliana Kolbe, który okazał się nie być jego pasiakiem. Trzeci fakt: nosze, którymi rzekomo przenoszono polskich żołnierzy po zdobyciu tych terenów przez Niemców. Okazało się, że te nosze nie są z tej epoki! Jeżeli tak ma wyglądać polityka historyczna PiS, to gdzie my żyjemy? Kim jest pan Nawrocki, kandydat PiS na prezesa IPN? - mówił Piotr Adamowicz.
Poprosiliśmy Muzeum II Wojny Światowej o komentarz. W odpowiedzi Adrianna Garnik, zastępczyni rzecznika prasowego, zapowiedziała wydanie oświadczenia.
MIIWŚ: pokoi nie będzie
Po południu dyrekcja poinformowała w nim o rezygnacji z uwzględnienia w przetargu pokoi na wynajem. Zapowiedziała też, że przygotuje stosowną zmianę specyfikacji przetargowej.
Jednocześnie MIIWŚ przypomina, że istniejące na Westerplatte parkingi są zlokalizowane w miejscu historycznego pola bitwy. Za sprawą inwestycji mają zostać zlikwidowane. Na nowy parking i budynek Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego zgodę wyraził wojewódzki konserwator zabytków.
"Nieprawdziwa jest zatem informacja powielana w niektórych mediach, że Muzeum buduje 'apartamenty' na Westerplatte" - czytamy w oświadczeniu MIIWŚ, choć jeszcze przed komunikatem wicepremiera Piotra Glińskiego planowana była budowa pięciu apartamentów. Do piątku miał być wyłoniony wykonawca.
Apartamenty i parking na Westerplatte
Muzeum II Wojny Światowej do piątku miało wyłonić wykonawcę parkingu budynku, w którym miałyby znaleźć się restauracja, punkt obsługi turystów oraz pięć apartamentów. Ma to być infrastruktura towarzysząca Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, która ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej.
Pierwszy etap inwestycji, dwa projekty
Dwa lata temu Muzeum II Wojny Światowej przejęło tereny na Westerplatte od władz miasta Gdańska. Było to możliwe dzięki specustawie posłów PiS. Przez ten czas prowadzono tam jednak głównie wykopaliska i wycięto ok. 200 drzew. Archeologom udało się odnaleźć szczątki żołnierzy walczących na Westerplatte we wrześniu 1939.
Realizowany obecnie pierwszy etap inwestycji obejmuje dwa projekty: przebudowy cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego oraz remontu budynku byłej Elektrowni wraz z aranżacją jej wnętrz do celów wystawienniczych. W ramach tego etapu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, prowadzane są działania zmierzające do udostępnienia zwiedzającym w IV kwartale 2022 roku historycznego budynku Elektrowni.