Trwa ładowanie...
d1t0m85

Min. Bauc zdymisjonowany; H. Wasilewska-Trenkner nowym ministrem finansów

Jarosław Bauc (z lewej) po wyjściu z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (PAP/Radek Pietruszka)
Prezydent Aleksander Kwaśniewski, na wniosek
premiera, odwołał we wtorek wieczorem ministra finansów Jarosława
Bauca i powołał nowego szefa tego resortu Halinę Wasilewską-
Trenkner.

Share
d1t0m85

Minister Finansów Jarosław Bauc został zdymisjonowany - oświadczył we wtorek po południu premier Jerzy Buzek. Decyzję argumentował tym, że minister zbyt późno poinformował o stanie finansów publicznych.

Na nowego szefa resortu premier desygnował dotychczasową wiceminister finansów Halinę Wasilewską-Trenkner. Zapowiedziała ona, że projekt budżetu zostanie przekazany do Sejmu w ustawowym terminie do 30 września.

Na wiadomość o zdymisjonowaniu swego szefa, do dymisji podało się pięcioro wiceministrów finansów.

Premier Jerzy Buzek i nowa minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner (PAP/Przemek Wierzchowski)
Źródło: Premier Jerzy Buzek i nowa minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner (PAP/Przemek Wierzchowski)

Premier Buzek potwierdził, że mimo dymisji ministra finansów, deficyt budżetowy nie przekroczy 40 mld zł.

d1t0m85

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, szef gabinetu mówił, że podjął decyzję o dymisji Bauca nie dlatego, że przedstawił on dramatyczną sytuację finansów państwa i plan ich naprawy, ale dlatego, że zrobił to tak późno i niezgodnie z zasadami współpracy w ramach Rady Ministrów.

Premier dodał, że prace nad tworzeniem budżetu wymagają solidarnego działania całej Rady Ministrów. W jego opinii, a także opinii członków rządu taka współpraca z ministrem Baucem nie jest już możliwa.

Rząd _ został poinformowany 8 sierpnia o stanie finansów państwa. Obraz był zaskakujący, eksperci wątpili w jego wiarygodność. Ostatecznie zespół ekspertów powołany przez wicepremiera Janusza Steinhoffa potwierdził te nieprawidłowości_ - mówił Prezes Rady Ministrów.

Jako pierwsze, już o godz. 14, informację o zdymisjonowaniu min. Bauca podało radio Zet. W pół godziny później złoty osłabł do poziomu 4,27 zł za USD i 3,8550 zł za euro - poinformował Marek Zuber, analityk BPH.

d1t0m85

Po informacji, że premier zdymisjonował ministra finansów doszło do zaostrzenia sytuacji na rynku finansowym. Spadły ceny papierów, osłabł złoty - powiedział Zuber.

Ale po kilku godzinach złoty odrobił spadek kursu i pod koniec wtorkowych notowań osiągnął kursy: 4,245 za USD i 3,864 za euro. Najwyraźniej inwestorów bardziej interesuje to, co zrobi nowy rząd, gdyż tak naprawdę on będzie decydował o kształcie przyszłorocznego budżetu. (jd, mp)

d1t0m85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t0m85
d1t0m85
Więcej tematów