Trwa ładowanie...
d2avkni

Miliony na inwestycje ojca Tadeusza Rydzyka. Wicepremier Piotr Gliński ujawnił szczegóły

64 mln 432 tys. zł – tyle w 2020 roku pójdzie z budżetu państwa na budowę siedziby toruńskiego muzeum "Pamięć i Tożsamość”, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest Fundacja Lux Veritatis na czele z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Wirtualna Polska dotarła do szczegółów harmonogramu publicznych wydatków. Dodatkowo, Fundacja nadal otrzymuje dotacje z państwowych urzędów na realizację innych zadań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd PiS jest wyjątkowo przychylny dla ojca Tadeusza Rydzyka
Rząd PiS jest wyjątkowo przychylny dla ojca Tadeusza Rydzyka (East News)
d2avkni

Przypomnijmy, o tym, że rząd zwiększy pulę dotacji na budowę muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu informował w ubiegłym roku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2021 roku, a razem z resortem będzie je prowadzić fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk.

Teraz poznaliśmy szczegóły całej operacji finansowej. Zapytała o nie jeszcze w styczniu tego roku posłanka opozycji Joanna Scheuring-Wielgus. Wicepremier Gliński odpisał na jej pytania dopiero po ponad pół roku. Pierwotnie, na podstawie umowy z dnia 20 czerwca 2018 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na budowę w latach 2018-2020 70 mln zł (w 2018 r. 5 mln zł, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł).

W związku z przedłużającym się postępowaniem przetargowym dotacji w 2018 r. nie wykorzystano. Minister Kultury podjął więc decyzję o przesunięciu i podwyższeniu dotacji na lata 2019-2021 i na kwotę 117 mln 700 tys. zł (netto).

d2avkni

"W tym: 2019 r. – 38 mln 540 tys. zł, 2020 r. – 64 mln 432 tys. zł, 2021 r. – 14 mln 728 tys. zł" – informuje wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Zobacz wideo: Zbigniew Ziobro przyznaje pieniądze gminie anty-LGBT. "Pokazuje, że jest na prawo od PiS"

W maju ubiegłego roku muzeum podpisało umowę z jedynym wykonawcą, który się zgłosił do przetargu – firmą Rafako S.A. Wartość całej inwestycji wyniosła 144 mln 771 tys. zł brutto. "Inwestycja jest jedną z priorytetowych inwestycji w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego" – argumentuje Gliński.

d2avkni

I jak dodaje, kwota na 2020 r. – 64 mln 432 tys. zł wynika z planowanego harmonogramu płatności za kontynuację robót budowlanych uzgodnionego przez muzeum z firmą Rafako.

Muzeum ojca Rydzyka. Wicepremier broni inwestycji

Według resortu, zwiększenie kwoty na budowę było związane z sytuacją na rynku inwestycji, a w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia. O koronawirusie i trudnej sytuacji w polskiej gospodarce - wicepremier nie wspomniał ani słowem.

Koniec inwestycji zaplanowano wiosną 2021 r. Pierwsza ekspozycja ma pojawić się 2 lata później. Obiekt powstaje między kościołem redemptorystów a uczelnią ojca Rydzyka. "Muzeum ma prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata" - informowało ministerstwo. Jak dodało, placówka będzie też upowszechniać wyniki badań naukowych dotyczące postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. Nie zabraknie też relacji świadków z tamtych czasów, które gromadził ośrodek z Torunia. Już wcześniej Gliński argumentował, że otwarcie muzeum to "wypełnienie luki w ofercie muzealnej".
.
Nieoficjalnie muzeum nosi nazwę "Muzeum ojca Rydzyka". A dzięki prezentacji losów kwestii relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej, można było próbować tłumaczyć tak wysoką dotację od rządu. W muzeum jedna z ekspozycji ma być poświęcona działalności osób, dzięki którym Polska pozostaje krajem katolickim. Bohaterami ekspozycji mają być m.in. rodziny Radia Maryja.

d2avkni

Jak obliczył portal oko.press, od początku obecnych rządów Prawa i Sprawiedliwości (od listopada 2015 r.) do lipca ubiegłego roku do różnych instytucji związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem trafiło z publicznych pieniędzy co najmniej 214,2 mln złotych.

Dotacja na Fundację od MON

Jak ujawnił na swoich stronach resort obrony narodowej, w wykazie dotacji za 2019 rok umieszczono informację o przekazaniu 96 tys. zł Fundacji Lux Veritatis. Ten sam resort m.in. w 2016 roku przekazał 100 tys. zł Fundacji na emisję spotów o Światowych Dniach Młodzieży.

Na co tym razem poszły pieniądze? - Oferta realizacji zadania została zgłoszona przez Fundację Lux Veritatis w Otwartym Konkursie Ofert. Zgodnie z ofertą i umową z 29 kwietnia 2019 r. całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 126.600,00 zł, z czego wnioskowana dotacja MON obejmowała 96.000,00 zł – informuje WP wydział prasowy MON.

d2avkni

Za pieniądze ministerstwa Fundacja zorganizowała cztery pokazy dokumentu "Rotmistrz Pilecki – przywrócenie pamięci" wraz z emisją materiału poświęconego Żołnierzom Niezłomnym. Pokazy miały miejsce w auli uczelni ojca Tadeusza Rydzyka w Toruniu, dodatkowo rozdano 1000 broszur edukacyjnych. - Materiał filmowy dotyczący Żołnierzy Niezłomnych, który został wyprodukowany w ramach zadania, wyemitowano w Telewizji Trwam - dodają urzędnicy ministerstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2avkni

Podziel się opinią

Share
d2avkni
d2avkni
Więcej tematów