Trwa ładowanie...

Miliony na inwestycje ojca Tadeusza Rydzyka. Wicepremier Piotr Gliński ujawnił szczegóły

64 mln 432 tys. zł – tyle w 2020 roku pójdzie z budżetu państwa na budowę siedziby toruńskiego muzeum "Pamięć i Tożsamość”, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest Fundacja Lux Veritatis na czele z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Wirtualna Polska dotarła do szczegółów harmonogramu publicznych wydatków. Dodatkowo, Fundacja nadal otrzymuje dotacje z państwowych urzędów na realizację innych zadań.

Miliony na inwestycje ojca Tadeusza Rydzyka. Wicepremier Piotr Gliński ujawnił szczegółyŹródło: East News
d4i7hgb
d4i7hgb

Przypomnijmy, o tym, że rząd zwiększy pulę dotacji na budowę muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu informował w ubiegłym roku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2021 roku, a razem z resortem będzie je prowadzić fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk.

Teraz poznaliśmy szczegóły całej operacji finansowej. Zapytała o nie jeszcze w styczniu tego roku posłanka opozycji Joanna Scheuring-Wielgus. Wicepremier Gliński odpisał na jej pytania dopiero po ponad pół roku. Pierwotnie, na podstawie umowy z dnia 20 czerwca 2018 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na budowę w latach 2018-2020 70 mln zł (w 2018 r. 5 mln zł, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł).

W związku z przedłużającym się postępowaniem przetargowym dotacji w 2018 r. nie wykorzystano. Minister Kultury podjął więc decyzję o przesunięciu i podwyższeniu dotacji na lata 2019-2021 i na kwotę 117 mln 700 tys. zł (netto).

d4i7hgb

"W tym: 2019 r. – 38 mln 540 tys. zł, 2020 r. – 64 mln 432 tys. zł, 2021 r. – 14 mln 728 tys. zł" – informuje wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Zobacz wideo: Zbigniew Ziobro przyznaje pieniądze gminie anty-LGBT. "Pokazuje, że jest na prawo od PiS"

W maju ubiegłego roku muzeum podpisało umowę z jedynym wykonawcą, który się zgłosił do przetargu – firmą Rafako S.A. Wartość całej inwestycji wyniosła 144 mln 771 tys. zł brutto. "Inwestycja jest jedną z priorytetowych inwestycji w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego" – argumentuje Gliński.

I jak dodaje, kwota na 2020 r. – 64 mln 432 tys. zł wynika z planowanego harmonogramu płatności za kontynuację robót budowlanych uzgodnionego przez muzeum z firmą Rafako.

d4i7hgb

Muzeum ojca Rydzyka. Wicepremier broni inwestycji

Według resortu, zwiększenie kwoty na budowę było związane z sytuacją na rynku inwestycji, a w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia. O koronawirusie i trudnej sytuacji w polskiej gospodarce - wicepremier nie wspomniał ani słowem.

Koniec inwestycji zaplanowano wiosną 2021 r. Pierwsza ekspozycja ma pojawić się 2 lata później. Obiekt powstaje między kościołem redemptorystów a uczelnią ojca Rydzyka. "Muzeum ma prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata" - informowało ministerstwo. Jak dodało, placówka będzie też upowszechniać wyniki badań naukowych dotyczące postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. Nie zabraknie też relacji świadków z tamtych czasów, które gromadził ośrodek z Torunia. Już wcześniej Gliński argumentował, że otwarcie muzeum to "wypełnienie luki w ofercie muzealnej".
.
Nieoficjalnie muzeum nosi nazwę "Muzeum ojca Rydzyka". A dzięki prezentacji losów kwestii relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej, można było próbować tłumaczyć tak wysoką dotację od rządu. W muzeum jedna z ekspozycji ma być poświęcona działalności osób, dzięki którym Polska pozostaje krajem katolickim. Bohaterami ekspozycji mają być m.in. rodziny Radia Maryja.

Jak obliczył portal oko.press, od początku obecnych rządów Prawa i Sprawiedliwości (od listopada 2015 r.) do lipca ubiegłego roku do różnych instytucji związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem trafiło z publicznych pieniędzy co najmniej 214,2 mln złotych.

Dotacja na Fundację od MON

Jak ujawnił na swoich stronach resort obrony narodowej, w wykazie dotacji za 2019 rok umieszczono informację o przekazaniu 96 tys. zł Fundacji Lux Veritatis. Ten sam resort m.in. w 2016 roku przekazał 100 tys. zł Fundacji na emisję spotów o Światowych Dniach Młodzieży.

d4i7hgb

Na co tym razem poszły pieniądze? - Oferta realizacji zadania została zgłoszona przez Fundację Lux Veritatis w Otwartym Konkursie Ofert. Zgodnie z ofertą i umową z 29 kwietnia 2019 r. całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 126.600,00 zł, z czego wnioskowana dotacja MON obejmowała 96.000,00 zł – informuje WP wydział prasowy MON.

Za pieniądze ministerstwa Fundacja zorganizowała cztery pokazy dokumentu "Rotmistrz Pilecki – przywrócenie pamięci" wraz z emisją materiału poświęconego Żołnierzom Niezłomnym. Pokazy miały miejsce w auli uczelni ojca Tadeusza Rydzyka w Toruniu, dodatkowo rozdano 1000 broszur edukacyjnych. - Materiał filmowy dotyczący Żołnierzy Niezłomnych, który został wyprodukowany w ramach zadania, wyemitowano w Telewizji Trwam - dodają urzędnicy ministerstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4i7hgb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i7hgb
Więcej tematów