Trwa ładowanie...

Mikołaj Pawlak nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Senat zaaprobował kandydaturę

Senatorowie w środę zgodzili się na powołanie Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Nowy RPD do tej pory pracował m.in. w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Share
Mikołaj Pawlak nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Senat zaaprobował kandydaturęŹródło: PAP
d46a6ze

Za powołaniem Pawlaka było 57 senatorów, przeciw 26. Nikt nie wstrzymał się od głosu. 5-letnia kadencja Pawlaka rozpocznie się z dniem, kiedy złoży ślubowanie w Sejmie.

Pawlak ukończył prawo i prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi. Od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką.

W czerwcu 2016 roku został dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. Brał udział m.in. w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

d46a6ze

Mikołaj Pawlak ma dwóch synów: ośmioletniego Ignacego i sześcioletniego Karola. Jest również znany z wyrazistych poglądów na temat in vitro, które określił "niegodziwą metodą".

Na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka Pawlak zastąpi Marka Michalaka, który pełnił obowiązki RPO mimo, że jego kadencja dobiegła końca w sierpniu tego roku. Od tamtej pory polski parlament nie był w stanie wyłonić jego następcy.

Zobacz także: Wpadka Andrzeja Dudy. Barbara Nowacka: nie dojrzał do roli prezydenta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46a6ze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46a6ze
d46a6ze
Więcej tematów