WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Międzynarodowy Dzień Teatru. Kto otrzymał nagrody?

Turecki aktor i tłumacz Tugrul Cetiner i Białostocki Teatr Lalek pod dyrekcją Marka Waszkiela - to laureaci nagród Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), przyznanych z okazji 50. Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Międzynarodowy Dzień Teatru. Kto otrzymał nagrody?
(AP)
WP

Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza 2011 za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie. Jej laureatem został turecki aktor i tłumacz Tugrul Cetiner.

Tugrul Cetiner (ur. 1942, Stambuł) ukończył Państwowe Konserwatorium Teatralne w Ankarze na Wydziale Aktorskim. W latach 1962-74 pracował jako aktor w Teatrze Narodowym w Ankarze. W 1975 r. odbył stypendium artystyczne w Wielkiej Brytanii i Francji (u Petera Brooka) oraz w Polsce (u Jerzego Grotowskiego). W Polsce zafascynował go teatr lalek; w 1977 r. został wolnym słuchaczem wrocławskiego Wydziału Lalkarskiego PWST im. Ludwika Solskiego, odbył też staż we Wrocławskim Teatrze Lalek (1981-1983).

Po powrocie do Turcji stał się "ambasadorem teatru polskiego": publikował artykuły, inicjował zapraszanie polskich artystów, tłumaczył teksty dramatów. Był asystentem reżysera - Ewy Bułhak przy realizacji sztuki Witolda Gombrowicza "Iwona, księżniczka Burgunda" (1990), Józefa Szajny - przy realizacji "Śladów 2" (1993), Wojciecha Wieczorkiewicza, podczas wystawiania opery Krzysztofa Pendereckiego i Marka Stachowskiego "Najdzielniejszy z rycerzy" (1994). Wszystkie te spektakle prezentowane były w Ankara Devlet Tiyatrosu.

WP

Cetiner przetłumaczył na język turecki m.in.: "Ślady" Józefa Szajny, libretto opery "Najdzielniejszy z rycerzy" Ewy Szelburg-Zarembiny, "Pułapkę" Tadeusza Różewicza, "Antygonę w Nowym Yorku" Janusza Głowackiego, "Bestię i Piękną" Stanisława Grochowiaka.

Tugrul Cetiner jest również popularnym aktorem w serialach tureckiej telewizji. Stworzył też postać Faysala w "Operacji Samum" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Jest też bohaterem filmu dokumentalnego z cyklu "Polacy z wyboru" pt. "Dokąd tak pędzisz Tugrulu....?" w reżyserii Michała Ratyńskiego (TVP 1997).

Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI przyznała też nagrodę za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą Białostockiemu Teatrowi Lalek pod dyrekcją Marka Waszkiela. Teatralną książką roku 2010 została praca Katarzyny Osińskiej pt. "Teatr rosyjski XX wieku wobec tradycji".

Tegoroczny 50. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest pod hasłem: "Teatr potrzebą dla wielu".

WP
Polub WP Wiadomości

Więcej na ten temat:

Festiwal mimów

Festiwal mimów

WP
WP