Trwa ładowanie...

Miedwiediew w Polsce - co zauważyły rosyjskie media?

Trwająca wizyta prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa w Polsce jest wiadomością dnia nie tylko w naszym kraju, ale również w mediach rosyjskich. Program 1 rosyjskiej telewizji państwowej podkreślał, że obie strony oceniają ją jako otwarcie nowego rozdziału w stosunkach między Rosją i Polską.

Share
Miedwiediew w Polsce - co zauważyły rosyjskie media?Źródło: PAP
d2unls8

Program 1 rosyjskiej telewizji wybił wiadomość, że prezydent Bronisław Komorowski mówił o możliwości budowy dobrosąsiedzkich relacji z Rosją. Wyeksponowała też ten fragment wspólnej konferencji prasowej dwóch przywódców, w którym Miedwiediew zapewnił, że wyświetlenie prawdy o Katyniu było świadomym wyborem jego kraju i że nie zawróci on z tej drogi.

Z kolei telewizja Rossija zaznaczyła, że takich oficjalnych rozmów w stosunkach między Rosją i Polską nie było od ośmiu lat. Stacja zauważyła, że przedmiotem sporów były m.in. kwestie historyczne. -Dmitrij Miedwiediew proponuje: niech historią zajmują się historycy, a nie politycy - przekazała Rossija.

d2unls8

Rosyjska telewizja podkreśliła, że Moskwa jest zainteresowana kontynuowaniem przez Warszawę jej obecnego kursu. - Za rok w Polsce odbędą się wybory parlamentarne, w których zamierza uczestniczyć także partia Jarosława Kaczyńskiego. On już nie raz w ostatnim czasie mówił, że nie podoba mu się takie zbliżenie Moskwy i Warszawy - podała.

Natomiast telewizja NTV poinformowała, że Polska powitała Miedwiediewa ze wszystkimi honorami. Stacja zauważyła, że wizyta rosyjskiego prezydenta odbywa się na tle wyraźnego ocieplenia stosunków międzypaństwowych.

Według NTV, przyczyniła się do tego pomoc Rosji w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy samolotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem i uznanie przez stronę rosyjską Katynia za zbrodnię reżimu stalinowskiego.

Stacja zwróciła też uwagę, że rozmowy Miedwiediewa z Komorowskim "odbywały się w pałacu, który w XIX wieku był rezydencją carskiego namiestnika w Polsce i w którym w 1955 roku podpisano historyczny Układ Warszawski".

d2unls8

NTV odnotowała, że około 100 osób demonstrowało przed Pałacem Prezydenckim przeciwko wizycie. - Wszyscy oni - to stronnicy prawicowej partii Kaczyńskiego, przeciwnicy Komorowskiego i premiera Donalda Tuska. Takie nastroje nie są obecnie dominujące lub ważne w Polsce, zwłaszcza na tle obecnego ocieplenia w relacjach - poinformowała stacja.

NTV przekazała, że zbliżenie w stosunkach między naszymi krajami rozpoczęło się od tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Na początku Polska była niezwykle wzruszona współczuciem, jakie Rosja okazała Polakom, a potem Rosja pomagała w badaniu tej tragedii. W ślad za tym rozpoczęło się polityczne zbliżenie - podała.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

d2unls8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2unls8
d2unls8
Więcej tematów