Trwa ładowanie...

Te zdjęcia mówią wszystko. Taki sprzęt rozmieścili przy granicy [RELACJA NA ŻYWO]

Niezależny analityk Konrad Muzyka opublikował nowe zdjęcia satelitarne lotniska wojskowego w Ziabrauce na wschodniej Białorusi, tuż przy granicy z Ukrainą. Widać na nich wyraźnie, że Rosjanie potężnie ją zabezpieczyli. Z jego analizy wynika, że wyposażyli ją w 9 zestawów rakiet przeciwlotniczych S-300/400 i jeden zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1. Do tego do radarów, będących na stałym wyposażeniu lotniska, dołożyli kilka kolejnych (76N6 i 64N6E). Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Zdjęcie satelitarne bazy lotniczej w Ziabrauce z 7 stycznia 2023 r.Zdjęcie satelitarne bazy lotniczej w Ziabrauce z 7 stycznia 2023 r.Źródło: Twitter, fot: Airbus
d9liciv
d9liciv
  • Gen. Oleg Salukow, dowódca wojsk lądowych Rosji i zastępca dowodzącego inwazją rosyjską na Ukrainę gen. Walerija Gierasimowa, pojawił się na Białorusi. Jego celem była inspekcja stacjonujących tam oddziałów rosyjskich - poinformował niezależny portal Zerkalo.io.


Trwa łączenie
22:37, 12.01.2023

Absolutnie popieramy wysyłanie jakichkolwiek zdolności wojskowych  Ukrainie, w tym czołgów - oświadczył w czwartek rzecznik Pentagonu gen.  Pat Ryder. 

22:04, 12.01.2023

Szef ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdai przekazał, że po ponad czterech miesiącach ciężkich walk rosyjscy okupanci praktycznie zniszczyli do zera siedem miejscowości obwodu.

- Nie ma tam żadnej niezbędnej infrastruktury. Cały system zaopatrzenia w wodę i dystrybucji został zniszczony - mówił podczas wypowiedzi dla mediów.

21:48, 12.01.2023

Andriej Gurułow - były wojskowy, rosyjski deputowany i przyjaciel Władimira Putina - komentował w rozmowie z serwisem ura.ru dokonania wagnerowców zrekrutowanych w więzieniach na polu bitwy pod Sołedarem. Wyraźnie bronił i chwalił skazańców-najemników w szeregach rosyjskiej armii: 


“Byli żołnierze nie mogą być dobrymi politykami? Mają dobrą prezencję i są wykształceni. Co więcej, ci, którzy wyszli z akademii wojskowej, mają już pewne kwalifikacje do zarządzania. Tak, (wagnerowcy – red.) byli więźniami i odsiadywali wyroki. Ale teraz zgłosili się jako ochotnicy, by bronić swojej ojczyzny. I to nie do przypadkowej formacji, tylko w szeregi najemników z grupy Wagnera, którzy mają szczególnie twarde podejście, jeśli chodzi o osiąganie celów bojowych. A teraz mówimy o ich powrocie, po tym jak bronili ojczyzny, z godnością. A ilu z nich nie wróciło? Ilu z nich niestety straciło życie? Czy o tych, którzy wrócili, będzie obwiniać, że nie zginęli bohaterską śmiercią? Wyjaśnimy sobie coś: tak - pół roku temu to byli skazańcy, ale teraz są bohaterami, którzy ryzykowali życie, by bronić ojczyzny.”  

21:22, 12.01.2023

Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla TVP Info był pytany o dalsze relacje jego kraju z sąsiadem - Białorusią.


- Zadaniem Rosji jest wciągnąć Białoruś do pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie na jej terytorium. Uważam, że zadaniem Białorusi jest tego nie zrobić. Nie jest to zadanie dla nas, to jest zadanie dla nich, dla ocalenia państwa. Tak uważam i od tego będzie zależało miejsce Białorusi na mapie krajów cywilizowanych w przyszłości. Będzie to bardzo poważny strategiczny, historyczny błąd - odpowiedział Zełenski.


Wskazał, że o relacjach z Rosją można już zapomnieć. - Oni nie chcą z nami żyć. To ich wybór. Oni zaczęli wojnę powodując ogromną tragedię - dodał.


- Co dotyczy się Białorusi, uważam, że należy uniknąć powtórzenia takiej samej roli, jaką zafundowała sobie Federacja Rosyjska. Od tego będzie zależało, co dalej. W jakimkolwiek przypadku jesteśmy sąsiadami. Białoruś będzie miała wpływ na geopolitykę w naszym regionie w każdym przypadku. Ten kraj sąsiaduje z nami i z Polską, więc dla nas i dla Polski jest to ważne. To też dotyczy gwarancji bezpieczeństwa w naszym regionie i gwarancji bezpieczeństwa całej Europy - podkreślił prezydent Ukrainy.

21:03, 12.01.2023

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö powiedział w czwartek, że jego kraj także może wysłać czołgi Leopard 2 do Ukrainy. Postawił jednak warunek – donosi fiński serwis YLE. 


Zastrzegł mianowicie, że Finowie przekażą swoje czołgi tylko w wypadku, jeśli będą one częścią “wspólnego europejskiego pakietu pomocy wojskowej dla Kijowa”.  


Dodał też, że “liczba czołgów jakie może wysłać Finlandia jest ograniczona, ponieważ dzieli ona granicę z Rosją i jeszcze nie jest członkiem NATO”.   

20:51, 12.01.2023

Niezależny analityk Konrad Muzyka opublikował zdjęcia satelitarne lotniska wojskowego w Ziabrauce (obwód homelski, południowo-wschodnia Białoruś) wykonane 7 stycznia. Widać na nich wyraźnie, co Rosjanie rozmieścili na terenie bazy położonej przy granicy z Ukrainą: 9 zestawów rakiet przeciwlotniczych S-300/400, jeden zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1, ciężarówki i kilka radarów (Muzyka zidentyfikował je jako 76N6 i 64N6E). 


“Podsumowując, nowe zdjęcie satelitarne potwierdzają, że baza w Ziabrauce pozostaje głównym lotniskiem wykorzystywanym przez Rosjan na Białorusi” - napisali w komentarzu do zdjęć autorzy kanału “Białoruski Hajun”.    

20:29, 12.01.2023

Rosjanie wysłali kolejny eszelon wojskowy z terenu Białorusi, dokładnie z okolic Witebska, w kierunku obwodu ługańskiego - poinformowała agencja Ukrinform. Jak podał kanał “Białoruski Hajun”, transport składał się on z 48 wagonów: ośmiu wagonów pasażerskich (wiozących około 400 żołnierzy), trzech wagonów towarowych (z bronią) i 37 platform z pojazdami i czołgami.  

20:09, 12.01.2023

Polska wzięła w swoje ramiona Ukrainę. Przyjęła miliony Ukraińców. Zrobiła to po prostu – bez żadnego barteru. Pomogły zarówno polskie władze i całe społeczeństwo - mówił w rozmowie z TVP prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  

20:05, 12.01.2023

Polska nie może dostarczyć nam całej broni, jakiej potrzebuje Ukraina. Jednak jest naszym głównym lobbystą w sprawie zwiększenia dostaw broni z Zachodu. Ktoś musi wykonywać ten pierwszy krok - mówił w rozmowie z TVP prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.    

20:03, 12.01.2023

Nie ma wątpliwości, że Polska i Wielka Brytania przekażą nam czołgi. Podjęto już w tej sprawie stosowne decyzje, lecz nie jest jeszcze znana dokładna liczba maszyn, które trafią na Ukrainę - oznajmił w czwartek doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak  w rozmowie z dziennikarzem Głosu Ameryki Michaiłem Komandowskim.


Polska postanowiła przekazać Ukrainie kompanię czołgów Leopard w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie – oświadczył w środę we Lwowie prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentami Ukrainy i Litwy: Wołodymyrem Zełenskim i Gitanasem Nausedą.


"Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa" - powiedział prezydent Duda.


Zgodnie ze standardami NATO kompania czołgów liczy 14 pojazdów.


Również w środę brytyjski rząd po raz pierwszy potwierdził, że planuje przekazać Ukrainie czołgi. 19:49, 12.01.2023

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek poprawki do ustawy o służbie obcokrajowców w ukraińskich formacjach zbrojnych - poinformował portal zn.ua.


Obcokrajowcy mogli dotąd legalnie walczyć jedynie w formacjach podlegających Siłom Zbrojnym Ukrainy. Czwartkowa decyzja parlamentu nadaje podobne prawa zagranicznym ochotnikom, służącym w innych strukturach. 

Ma to szczególne znaczenie dla licznych obywateli państw trzecich w szeregach Azowa - powiadomiły ukraińskie media.


Cudzoziemcy, którzy podpiszą kontrakt z Gwardią Narodową, będą mogli legalnie przebywać na Ukrainie w okresie przewidzianym w umowie, a także ubiegać się w uproszczonym trybie o ukraińskie obywatelstwo, po wcześniejszym jednostronnym zrzeczeniu się obywatelstwa np. Rosji lub Białorusi - czytamy na łamach zn.ua.

19:48, 12.01.2023

Rosyjska dziura budżetowa się pogłębia, a Władimir Putin robi wszystko - m.in. podpisując kolejne dekrety - by odsuwać od rosyjskiej gospodarki skutki sankcji i decyzji Zachodu. Tymczasem sytuacja staje się coraz poważniejsza. - Opowieści, że Rosja się jutro rozpadnie, to optymistyczna teza. Proces ten zajmie dłuższy czas, ale widać, że on już się chyba rozpoczął - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki i redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 

19:32, 12.01.2023

Czołowy rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow po raz kolejny straszy Zachód bronią nuklearną. Tym razem dostało się też Polsce, która zapowiedziała przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. - Po naszych uderzeniach nie powinno tam być żadnego sprzętu. Jeśli będzie trzeba, to przy użyciu taktycznej broni jądrowej - odgraża się "dziennikarz"

19:29, 12.01.2023

- Powołanie gen. Walerija Gierasimowa na stanowisko najwyższego rosyjskiego dowódcy w Ukrainie i wysłanie jego sztabu na front, oznacza przygotowywanie się Rosji do wielkoskalowych operacji wojskowych. Putin idzie na całość. Koniec z kierunkowymi działaniami i obroną. Ukraina musi się liczyć z dużą, całościową operacją rosyjską – mówi Wirtualnej Polsce gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych w Polsce. 

19:06, 12.01.2023

Obserwowana w 2022 roku fala emigracji z Rosji do krajów Południowego Kaukazu i Azji Centralnej, wywołana inwazją Kremla na Ukrainę i mobilizacją do rosyjskiej armii, doprowadziła do znaczącej poprawy sytuacji gospodarczej państw z tych regionów - informuje w czwartek niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.


Tak wiele osób nie wyjechało z Rosji prawdopodobnie od około stu lat. Nie ma w tej kwestii dokładnych szacunków, ale można przypuszczać, że od marca do października ubiegłego roku Rosję opuściło około 1,5 mln mieszkańców, z czego co najmniej 500 tys. nie wróciło później do ojczyzny - ocenia portal.


Szczególnie dużo Rosjan udało się do Gruzji, Armenii, Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu. Migranci przywieźli ze sobą znaczne sumy pieniędzy, zaczęli też otwierać konta w bankach i zakładać firmy. W efekcie, biorąc pod uwagę statystyki z 11 miesięcy ubiegłego roku, PKB Armenii zwiększył się o 2,3 mld dolarów, czyli aż 17 proc., natomiast PKB Gruzji - o 1,3 mld dolarów, czyli 7 proc. - czytamy dalej w serwisie.


Napływ rosyjskich migrantów odzwierciedlają też dane dotyczące szacowanego wzrostu PKB. Bank centralny Armenii przewidywał wiosną ub.r., że może on wynieść w 2022 roku około 1,6 proc., a w październiku skorygował swoje szacunki, podając wartość 13 proc. W Gruzji spodziewany jest wzrost na poziomie 10 proc., zaś w Tadżykistanie - niemal 8 proc. - zauważają Ważnyje Istorii.

18:46, 12.01.2023

“Odnotowano znaczny wzrost liczebności wojsk wroga w okupowanej części obwodu chersońskiego. Ustawili działa, okopali się na wybrzeżu, ustawili dodatkowe blokady dróg. Wygląda na to, że bardzo się boją. Chodzi im o obronę pozycji, a nie odwrotnie, jak twierdzi rosyjska propaganda” - napisał na Facebooku Serhij Chłań, deputowany do rady obwodu chersońskiego.   

18:33, 12.01.2023

Dziś lub jutro prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan będzie rozmawiał telefonicznie z prezydentami Ukrainy i Rosji o możliwości stworzenia korytarza humanitarnego, przez który będzie można transportować rannych ukraińskich żołnierzy na leczenie do Turcji - poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Turcji.    

18:26, 12.01.2023

Ukraińscy żołnierze przygotowują sobie jajecznicę przy temperaturze -10 st. C. Są z tym oczywiste trudności.

18:01, 12.01.2023

Ukraińska artyleria ostrzelała Rosjan pod Bachmutem. Najpewniej z zestawu rakietowego Toczka-U.

17:45, 12.01.2023

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty raportował w czwartek sytuację w miejscu najcięższych walk w Donbasie – pod Sołedarem i Bachmutem. 


“Trwają walki w Sołedarze. Tam wróg skoncentrował swój główny wysiłek. Prowadzą go jednostki kryminalistów z grupy Wagnera, wspierane przez jednostki pomocnicze innego typu. Miasto jest także mocno ostrzeliwane – tylko dziś przeprowadzono na nie 91 ataków artyleryjskich. Jednakże nasza artyleria także przeprowadza ataki, przygważdżając wroga, gdzie to tylko możliwe. Nasze pociski i rakiety zabiły co najmniej 100 okupantów tylko dzisiaj. Ogólnie wróg próbuje przejąć inicjatywę w kierunku bachmuckim, ciągle przypuszcza szturmy, ale za każdym razem ponosi klęskę - nie udaje mu się przebić przez nasze linie i zagrozić tyłom” - opisywał cytowany przez Ukrinform.  

17:24, 12.01.2023

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow ocenił w rozmowie na antenie telewizji Fakty, że zbliża się krytyczny moment wojny. - Najbliższe dwa-trzy miesiące będą dla nas najtrudniejsze i decydujące. Wydaje się, że Rosja pójdzie na całość. Nie może ciągnąć tej wojny w nieskończoność. Sytuacja na froncie jest dla niej niełatwa, a w dodatku problemy piętrzą się w samej Rosji - wskazywał. 


Stwierdził, że Kreml na pewno” szykuje coś na rocznicę, które tak uwielbia celebrować”. - W okolicy 24 lutego będą na pewno chcieli poinformować społeczeństwo o osiągnięciu jakiegokolwiek sukcesu w Ukrainie - mówił.  

16:57, 12.01.2023

W czwartek Rosjanie ostrzelali budynek w miejscowości Jantarne pod Chersoniem. Na miejscu zginął 27-letni mężczyzna - podał serwis Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze.  

16:39, 12.01.2023

Ukraińskie czołgi pod Sołedarem. Nagranie ze środy. 

16:25, 12.01.2023

Podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu charkowskiego, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie. Odnotowano też przypadki przemocy seksualnej - poinformował w czwartek komendant policji Charkowszczyzny Wołodymyr Tymoszko, cytowany przez agencję Ukrinform.


"(Rosjanie) najczęściej dopuszczali się pobić i tortur z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Używano (też) masek gazowych, ludzie byli podduszani. (...) W wyniku oględzin ciał cywilów, zabitych (w obwodzie charkowskim), stwierdzono również tortury polegające na uszkadzaniu męskich narządów płciowych" - oznajmił Tymoszko.


Jak dodał, w niektórych katowniach przetrzymywane były całe rodziny, w tym osoby niepełnoletnie w wieku 14-16 lat, a najeźdźcy grozili młodym dziewczętom zgwałceniem.


Większość wschodniej i północnej części regionu charkowskiego, okupowanych od kilku miesięcy przez rosyjskie wojska, została wyzwolona w pierwszej połowie września 2022 roku w wyniku ukraińskiej kontrofensywy. Na terenach Charkowszczyzny, które były tymczasowo zajęte przez wroga, znaleziono 25 katowni i kilkaset ciał cywilów, zabitych w wyniku ostrzałów lub zamordowanych strzałami z broni palnej.

16:16, 12.01.2023

Ukraina wciąż doświadcza poważnych braków energii, a zapotrzebowanie na nią rośnie w miarę spadku temperatury - przekazał w czwartek ukraiński operator energetyczny Ukrenerho.


W komunikacie zaznaczono, że w dziewięciu regionach kraju nadal dochodzi do awaryjnych przerw w dostawach prądu. Jak przypomniało Ukrenerho, system energetyczny nie jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania na prąd z powodu zniszczeń wyrządzonych przez rosyjskie ataki.


Dyrektor ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz poinformował w czwartek o przywróceniu do funkcjonalności ponad 55 proc. zniszczonych przez rosyjskie bombardowania obiektów infrastruktury energetycznej kraju. 

15:48, 12.01.2023

Informacje niektórych mediów, że Ukraina poprosiła Unię Europejską, by Białoruś została wyłączona z ostatnich unijnych pakietów sankcyjnych wobec Rosji, nie są zgodne z prawdą - oświadczył w czwartek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując doniesienia przekazane przez dziennikarza Radia Wolna Europa Rikarda Jozwiaka. 

źródło: PAP / Ukraińska Prawda / Interfax / Unian / Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9liciv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d9liciv
Więcej tematów