Trwa ładowanie...

Michał Seweryński z PiS nowym wicemarszałkiem Senatu

Senator Michał Seweryński (PiS) został w czwartek wybrany na wicemarszałka Senatu. Zastąpił Grzegorza Czeleja, także z PiS, który złożył rezygnację motywowaną względami prywatnymi. PO proponowała, by nowym wicemarszałkiem został Marek Borowski (niezrzeszony).

Michał Seweryński z PiS nowym wicemarszałkiem SenatuŹródło: grzegorzczelej.pl, fot: Grzegorz Czelej
daw1h33
daw1h33

- Senator Michał Seweryński (PiS)
został w czwartek wybrany na wicemarszałka Senatu. Zastąpił Grzegorza Czeleja, także z PiS, który złożył rezygnację motywowaną względami prywatnymi. PO proponowała, by nowym wicemarszałkiem został Marek Borowski (niezrzeszony).
Seweryński w głosowaniu otrzymał 57 głosów, a Borowkiego poparło 28 senatorów. Głosowanie nad wyborem nowego wicemarszałka Senatu odbyło się po tym, gdy z funkcji tej zrezygnował Czelej.

Czelej sam złożył rezygnację, jednak musiało się odbyć głosowanie, w którym 58 senatorów opowiedziało się za jego odwołaniem z funkcji w Prezydium Senatu, 24 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Senatorowie PO wyrażali zaskoczenie nagłym trybem rozpatrywania wniosków ws zmiany na funkcji wicemarszałka - porządek obrad Senatu został rozszerzony o te kwestię w czwartek późnym popołudniem. Uwagi w tej sprawie zgłaszał m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO). Na wniosek PO została ogłoszona przerwa w obradach.

Senatorowie PO złożyli kandydaturę Borowskiego, a po wznowieniu obrad Piotr Florek (PO) wnioskował o przełożenie głosowania w sprawie wyboru wicemarszałka na dzień następny.

daw1h33

Mieczysław Augustyn (PO) podkreślał, że "sytuacja jest kompletnym zaskoczeniem i wymaga wyjaśnienia". "Ona dlatego jest też dziwna, że to wszystko jest przeprowadzone w takim trybie" - mówił. Jak podkreślał, wniosków dotyczących odwołania Czeleja i wyboru nowego wicemarszałka nie trzeba rozpatrywać po nocy i z zaskoczenia.

"Chcemy wiedzieć, jakie są powody tej rezygnacji (Czeleja), bo ten tryb nasuwa przypuszczenia, że to jest jakaś ekstraordynaryjna sytuacja, że za tym coś się kryje" - zaznaczył Augustyn. Przekonywał, że wicemarszałek Senatu, to "nie jest PiS-u wewnętrzna sprawa". Prosił o "ujawnienie" okoliczności rezygnacji.

Wtedy głos zabrał Czelej, który powiedział, że "złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka bez żadnych nacisków". "To jest moja decyzja ze względów prywatnych. Rozmawialiśmy na ten temat z panem marszałkiem Karczewskim i z panem prezesem Kaczyńskim już od dłuższego czasu. Od strony wewnętrznej to nie jest nic nagłego" - powiedział Czelej.

"Chyba od trzech czy czterech tygodni o tym rozmawiamy" - dodał. Zaznaczył, że to nie jest dla niego sytuacja komfortowa. "Jeżeli mogę prosić państwa o niewprowadzanie atmosfery jakiejś ekstra i uszanowanie mojej decyzji, to będę po prostu wdzięczny. Mam prawo zrezygnować, rezygnuję z własnej woli" - podkreślił Czelej.

daw1h33

Leszek Czarnobaj (PO) mówił, że nie kwestionuje prawa senatora Czeleja do rezygnacji z funkcji wicemarszałka. Jak podkreślał, nie wchodząc w powody stojące za dymisją dotychczasowego wicemarszałka, senatorowie powinni mieć możliwość rozpatrzenia kandydatur na nowego wicemarszałka.

Według niego o kwestii wyboru wicemarszałka nie było mowy na porannym posiedzeniu Konwentu Seniorów. Czarnobaj stwierdził też, że Senat to "izba zadumy i refleksji", tymczasem w tej kadencji panuje tu pośpiech.

"Nic takiego nie stanie się do jutra, co by wymagało natychmiastowego wyboru wicemarszałka" - wtórowała Barbara Zdrojewska z PO. Ostatecznie jednak propozycja odłożenia do piątku kwestii zmiany na funkcji wicemarszałka nie została zaakceptowana, odbyło się głosowanie, w którym odwołano Czeleja.

daw1h33

Następnie kandydaturę Seweryńskiego przedstawił w imieniu swojego klubu senator PiS Marek Martynowski, który przypomniał, że Seweryński był w przeszłości m.in. ministrem edukacji narodowej, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, a także zasiadał w Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Martynowski podkreślił też, że Seweryński w dorobku naukowym ma ponad 180 publikacji i wykładał na uczelniach na całym świecie.

Kandydaturę Borowskiego przedstawił senator Czarnobaj. Przekonywał, że prowadzenie obrad przez Borowskiego jako wicemarszałka pozwoli wszystkim w sposób równy, niekonfliktowy przemawiać i przedstawiać swoje poglądy. Czarnobaj przypomniał, że obecnie Borowski jest senatorem niezależnym, a w przeszłości sprawował szereg funkcji publicznych był m.in. wicepremierem i ministrem finansów oraz marszałkiem Sejmu.

W głosowaniu wymagane poparcie uzyskał Seweryński, który zapewnił, że jako wicemarszałek będzie prowadził obrady z poszanowaniem wszystkich.

daw1h33

W Prezydium Senatu zasiadają obecnie: marszałek Stanisław Karczewski (PiS) oraz czterech wicemarszałków, obecnie obok Seweryńskiego są to: Adam Bielan (PiS), Maria Koc (PiS) i Bogdan Borusewicz (PO). (PAP)

Jeszcze dziś senatorowie rozpatrzą wniosek o odwołanie Czeleja i powołanie na to stanowisko Michała Seweryńskiego - informuje IAR.

Wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej jest również członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawczej. Był doradcą w Kancelarii Premiera Jarosława Kaczyńskiego.

daw1h33

Czelej jest senatorem od 2007 r. (zdobył największą liczbę głosów w okręgu lubelskim), a od 2015 wicemarszałkiem Senatu.

W 1990 ukończył studia na Wydziale Stomatologii Akademii Medycznej w Lublinie, uzyskał następnie stopień doktora nauk medycznych. Do 1998 był asystentem w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. W 1999 objął funkcję prezesa zarządu wydawnictwa „Czelej”, jednego z największych wydawnictw medycznych w Polsce. W latach 2006–2007 zasiadał w lubelskiej radzie miasta.

daw1h33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daw1h33
Więcej tematów