Trwa ładowanie...

Michał Dworczyk o wyroku TSUE: Może Trybunał Konstytucyjny będzie musiał go ocenić

- Orzeczenie TSUE będziemy traktowali tak, jak inne, pod warunkiem, że nie będzie łamało traktatów unijnych i polskiej Konstytucji. Może będzie potrzebna ocena tego wyroku przez Trybunał Konstytucyjny - powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM.

Share
Michał Dworczyk o wyroku TSUE: Może Trybunał Konstytucyjny będzie musiał go ocenić
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d3dq844

Szef KPRM Michał Dworczyk był we wtorek rano gościem "Rozmowy Piaseckiego" TVN24. Na początku pytany był o to, czy spór wokół likwidacji limitu 30-krotności składek ZUS będzie powodem rozbicia obozu Zjednoczonej Prawicy. Porozumienie Jarosława Gowina, który jest koalicjantem PiS, nie zgadza się na to rozwiązanie.

- Wiele osób by chciało, żeby tak było, ale nie będzie tak. Cały czas rozmawiamy z koalicjantami, liczymy że się porozumiemy. Jeżeli się nie uda, liczymy, że w Sejmie znajdą się głosy, które poprą ten projekt. Nie chcę zdradzać kulis rozmów, które się toczą, ale mam nadzieję, że argumentem będzie budżet, nad którym wspólnie pracowaliśmy - powiedział minister Morawieckiego.

d3dq844

Michał Dworczyk przyznał, że 5 mld zł, które wpłynie do budżetu po zniesieniu limitu 30-krotności składek ZUS, będzie "ważną pozycją".

TK oceni wyrok TSUE?

Szef KPRM skomentował także orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, które zostanie ogłoszone we wtorek rano. TSUE ma wydać wyrok na temat dokonanych zmian prawnych w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

- Orzeczenie TSUE będziemy traktowali tak, jak inne, pod warunkiem, że nie będzie łamało traktatów unijnych i polskiej Konstytucji. Może będzie potrzebna ocena tego wyroku przez Trybunał Konstytucyjny - zaznaczył Dworczyk.

d3dq844

"Problem sprowadza pan do żartu"

Szef KPRM pytany był także o obietnicę budowy Narodowego Instytutu Onkologii, złożoną przed dwu laty przez premiera Mateusza Morawieckiego w jego expose. Dziennikarz zarzucił rządowi, że "zbudował" centrum, zmieniając w tym roku nazwę istniejącego w Warszawie Instytutu Onkologii na "Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie".

Michał Dworczyk nie krył oburzenia.

- Poważny temat sprowadza pan do żartu. Czym innym jest zmiana nazwy, a czym innym plan rozwinięcia opieki onkologicznej dla pacjentów. Są konkretne plany finansowe zwiększenia nakładów na onkologię - podkreślił Dworczyk.

Minister zapewnił, że chodzi o "rozbudowę istniejącej placówki i przekształcenie jej w Narodowe Centrum Onkologii". Dodał, że "nie zawsze uda się zrealizować cały program".

d3dq844

"To manipulacja"

Dziennikarz zapytał ministra o sfinansowanie 13. emerytury ze środków Funduszu Solidarnościowego, który powstał na pomoc dla osób niepełnosprawnych.

- To kolejna manipulacja. Mówi pan o pożyczce, a ona ma to do siebie, że podlega zwrotowi. Zostało zwiększone finansowanie i wsparcie dla niepełnosprawnych w poprzedniej kadencji. Oczywiście, wszystkich potrzeb nie udało się zrealizować. Ta pożyczka nie wpłynie na ograniczenie realizowanych świadczeń dla osób niepełnosprawnych - zapewnił Dworczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dq844

Podziel się opinią

Share
d3dq844
d3dq844
Więcej tematów