Trwa ładowanie...
ycipk-271t7f

Michał Dworczyk o wyroku TSUE: Może Trybunał Konstytucyjny będzie musiał go ocenić

- Orzeczenie TSUE będziemy traktowali tak, jak inne, pod warunkiem, że nie będzie łamało traktatów unijnych i polskiej Konstytucji. Może będzie potrzebna ocena tego wyroku przez Trybunał Konstytucyjny - powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał Dworczyk
Premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał Dworczyk (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
ycipk-271t7f

Szef KPRM Michał Dworczyk był we wtorek rano gościem "Rozmowy Piaseckiego" TVN24. Na początku pytany był o to, czy spór wokół likwidacji limitu 30-krotności składek ZUS będzie powodem rozbicia obozu Zjednoczonej Prawicy. Porozumienie Jarosława Gowina, który jest koalicjantem PiS, nie zgadza się na to rozwiązanie.

- Wiele osób by chciało, żeby tak było, ale nie będzie tak. Cały czas rozmawiamy z koalicjantami, liczymy że się porozumiemy. Jeżeli się nie uda, liczymy, że w Sejmie znajdą się głosy, które poprą ten projekt. Nie chcę zdradzać kulis rozmów, które się toczą, ale mam nadzieję, że argumentem będzie budżet, nad którym wspólnie pracowaliśmy - powiedział minister Morawieckiego.

Michał Dworczyk przyznał, że 5 mld zł, które wpłynie do budżetu po zniesieniu limitu 30-krotności składek ZUS, będzie "ważną pozycją".

ycipk-271t7f

TK oceni wyrok TSUE?

Szef KPRM skomentował także orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, które zostanie ogłoszone we wtorek rano. TSUE ma wydać wyrok na temat dokonanych zmian prawnych w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

- Orzeczenie TSUE będziemy traktowali tak, jak inne, pod warunkiem, że nie będzie łamało traktatów unijnych i polskiej Konstytucji. Może będzie potrzebna ocena tego wyroku przez Trybunał Konstytucyjny - zaznaczył Dworczyk.

ycipk-271t7f

"Problem sprowadza pan do żartu"

Szef KPRM pytany był także o obietnicę budowy Narodowego Instytutu Onkologii, złożoną przed dwu laty przez premiera Mateusza Morawieckiego w jego expose. Dziennikarz zarzucił rządowi, że "zbudował" centrum, zmieniając w tym roku nazwę istniejącego w Warszawie Instytutu Onkologii na "Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie".

Michał Dworczyk nie krył oburzenia.

- Poważny temat sprowadza pan do żartu. Czym innym jest zmiana nazwy, a czym innym plan rozwinięcia opieki onkologicznej dla pacjentów. Są konkretne plany finansowe zwiększenia nakładów na onkologię - podkreślił Dworczyk.

ycipk-271t7f

Minister zapewnił, że chodzi o "rozbudowę istniejącej placówki i przekształcenie jej w Narodowe Centrum Onkologii". Dodał, że "nie zawsze uda się zrealizować cały program".

"To manipulacja"

Dziennikarz zapytał ministra o sfinansowanie 13. emerytury ze środków Funduszu Solidarnościowego, który powstał na pomoc dla osób niepełnosprawnych.

- To kolejna manipulacja. Mówi pan o pożyczce, a ona ma to do siebie, że podlega zwrotowi. Zostało zwiększone finansowanie i wsparcie dla niepełnosprawnych w poprzedniej kadencji. Oczywiście, wszystkich potrzeb nie udało się zrealizować. Ta pożyczka nie wpłynie na ograniczenie realizowanych świadczeń dla osób niepełnosprawnych - zapewnił Dworczyk.

ycipk-271t7f

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-271t7f

ycipk-271t7f
ycipk-271t7f