O tym Tusk nie mówił. Strefa zakazu nawet na 5 km
W 26 miejscach w powiecie hajnowskim i w jednym w powiecie białostockim na Podlasiu zostanie wprowadzony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej z Białorusią. Strefa buforowa, według zapowiedzi premiera Donalda Tuska, miała mieć 200 metrów. Tymczasem z rozporządzenia MSWiA wynika, że niekiedy ma nawet 5 km.
29.05.2024 | aktual.: 30.05.2024 07:10
W środę premier Donald Tusk, który odwiedził funkcjonariuszy i żołnierzy na Podlasiu zapowiedział, że w związku z obecną sytuacją na granicy z Białorusią, przywrócona zostanie tam strefa buforowa o szerokości "mniej więcej 200 metrów".
W środę wieczorem na stronie MSWiA pojawił się projekt rozporządzenia o zakazie przebywania w strefie nadgranicznej. Obejmuje on 26 obrębów ewidencyjnych w powiecie hajnowskim, w województwie podlaskim oraz jeden obręb ewidencyjny w powiecie białostockim.
Okazuje się, że strefa objęta zakazem przebywania obejmuje znacznie większy obszar, niż zapowiadane przez premiera 200 metrów. Przykładowo wskazana w wykazie miejscowość Dobrowoda w gminie Kleszczele znajduje się w linii prostej od granicy w odległości 5,3 km. Taką odległość pokazuje rządowa aplikacja Geoportal.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na rozbieżności w stosunku do zapowiedzi premiera zwrócił uwagę również dziennikarz Jakub Medek.
"Rano premier mówił o zamknięciu 200 metrów wzdłuż granicy, wieczorem, w projekcie rozporządzenia MSWiA zrobiło się z tego już miejscami 5 km i kilkadziesiąt miejscowości, od 4 czerwca, na 90 dni. Szybko PO zaczęło się bawić w grupę rekonstrukcyjną PiSu a Tusk w Kaczyńskiego" - napisał na portalu X.
Rano premier mówił o zamknięciu 200 metrów wzdłuż granicy, wieczorem, w projekcie rozporządzenia MSWiA zrobiło się z tego już miejscami 5 km i kilkadziesiąt miejscowości, od 4 czerwca, na 90 dni.
— Jakub Medek (@JakubMedek) May 29, 2024
Szybko PO zaczęło się bawić w grupę rekonstrukcyjną PiSu a Tusk w Kaczyńskiego
Strefa buforowa. Lista miejscowości
W gminie Czeremcha chodzi o jedenaście miejscowości: Bobrówka, Zubacze, Piszczatka, Berezyszcze, Stawiszcze, Połowce, Wólka Terechowska, Kuzawa, Opaka Duża oraz Pohulanka.
W gminie Kleszczele wykaz wymienia cztery miejscowości objęte zakazem przebywania w strefie nadgranicznej: Dobrowoda, Kuraszewo, Policzna, Biała Straż. Natomiast w gminie Dubicze Cerkiewne - sześć miejscowości: Wojnówka, Starzyna, Górny Gród, Klakowo, Krugłe i Wygon.
W przypadku miejscowości Wierzchowskie, gmina Hajnówka, zakaz dotyczy przebywania na obszarze położonym "od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do linii wyznaczonej przez następujące punkty: przecięcie Trybu Wapiennego z Trybem Zanowińskim, przecięcie Trybu Wapiennego z Trybem Ćwirkowsim, przecięcie Trybu Ćwirkowskiego z Trybem Olemburskim, styk Trybu Olemburskiego z rzeką Leśną Prawą, dalej przecięcie Trybu Olemburskiego z linią rozgraniczającą obręby Wierzchowskie i Podolany.
W wykazie jest również wskazana miejscowość Podolany w gminie Białowieża. "Zakaz przebywania dotyczy obszaru położonego od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do linii wyznaczonej przez następujące punkty: przecięcie Trybu Olemburskiego z linią rozgraniczającą obręby Wierzchowskie i Podolany, przecięcie Trybu Olemburskiego z Trybem Zwierzynieckim, przecięcie Trybu Zwierzynieckiego z Trybem Jagiellońskim, przecięcie Trybu Jagiellońskiego z drogą Królewską, dalej do punktu załamania granicy obrębów ewidencyjnych Podolany i Białowieża w pobliżu przecięcia się drogi Stoczek z rzeką Narewka" - czytamy w projekcie rozporządzenia.
W przypadku miejscowości Zastawa Krzyże w gminie Białowieża "zakaz przebywania dotyczy obszaru położonego od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do rzeki Narewka (z wyłączeniem granic administracyjnych m. Białowieża).
Z kolei "zakaz przebywania dotyczy obszaru o szerokości 1 km położonego od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na południe od linii kolejowej relacji Siemianówka – Świsłocz" dotyczy miejscowości Brzezina gminie Michałowo w powiecie białostockim.
Zakaz przebywania w strefie nadgranicznej dotyczy również trzech miejscowości - Gruszki, Stare Masiewo i Masiewo Nowe w gminie Narewka.
Czasowy zakaz przebywania ma obowiązywać przez 90 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, co ma nastąpić 4 czerwca.
Czytaj także: