Miał 18 lat. Zmusili go do walki. Kijów zwolnił nastolatka
W wyniku wymiany jeńców wojennych, która miała miejsce w środę, z niewoli ukraińskiej do Federacji Rosyjskiej wrócił 19-letni Sawielij Wasiljew. Chłopak rok wcześniej został zmuszony do wyjazdu na front, mimo braku jakiegokolwiek doświadczenia. To najmłodszy wojskowy zwolniony z niewoli.
18.07.2024 08:02
W środę najpierw rosyjskie ministerstwo obrony, a następnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosili, że Kijów i Moskwa dokonały 53. wymiany jeńców od początku pełnoskalowej wojny. Każda ze stron uwolniła po 95 osób, a sukces temu wydarzeniu przypisywany jest Zjednoczonym Emiratom Arabskim, które są mediatorem między stronami.
Reżim Putina wysłał na wojnę nastolatka
Jak podaje "The Moscow Times" w wyniku wymiany jeńców z niewoli ukraińskiej do Federacji Rosyjskiej wrócił 19-letni Sawielij Wasiljew, który rok wcześniej został wysłany na wojnę, nie mając żadnego doświadczenia.
Sawielij okazał się najmłodszym spośród wymienionych na liście wymiany. Jego data urodzenia jest wskazana jako 16 czerwca 2005 r. W maju udzielił wywiadu ukraińskiemu dziennikarzowi Dmitrijowi Karpence. Z daty publikacji rozmowy wynika, że Wasiliew został schwytany przed ukończeniem 19 lat.
Został zmuszony do podpisania kontraktu
W wywiadzie Wasiliew powiedział, że na wojnę poszedł w wieku 18 lat, nie mając żadnego doświadczenia w służbie wojskowej. Informację tę potwierdziła matka młodego mężczyzny, do której Karpenko zadzwonił. Młody człowiek - jak sam powiedział - został zmuszony do podpisania kontraktu z ministerstwem obrony Rosji ze względu na groźbę procesu. Na krótko przed wysłaniem na front Sawielij kupił samochód, który okazał się skradziony.
Sawielij twierdził, że w czasie wojny ewakuował rannych i dostarczał na linię frontu suche racje żywnościowe. Podczas jednej z tych wypraw transporter opancerzony, na którym jechał, został wysadzony w powietrze przez minę. To wtedy Sawielij został schwytany. Nie powiedział dokładnie, kiedy to się stało, ale wspomniał, że w tym momencie padał "śnieg".
Wśród więźniów, którzy wraz z Sawielijem powrócili do Rosji, co najmniej 20 osób ma przeszłość kryminalną lub było podejrzanych w sprawach karnych - podaje "Agenstwo.Nowosti".
Na liście był m.in. Aleksiej Lantsow z Kostromy wpisany do rejestru karnego jako członek zorganizowanej grupy przestępczej, Aleksander Nikitin z Komsomolska nad Amurem ścigany za morderstwo i mieszkaniec Biełgorodu Jewgienij Zujew skazany za produkcję lub rozpowszechnianie materiałów pornograficznych z udziałem nieletnich.
Kolejna wymiana jeńców
17 lipca Kijów i Moskwa, za pośrednictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przeprowadziły kolejną wymianę więźniów w formule "95 na 95".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraińscy jeńcy wrócili do ojczyzny
Ta wymiana więźniów była szóstą przeprowadzoną przy wsparciu Zjednoczonych Emiratów Arabskich od początku 2024 r. i 54. od początku wojny na pełną skalę.