PolskaMężczyzna z Tatr - tak wyglądał 9 lat temu

Mężczyzna z Tatr - tak wyglądał 9 lat temu

Mężczyzna z Tatr - tak wyglądał 9 lat temu
Źródło zdjęć: © TVP
17.02.2012 12:23, aktualizacja: 17.02.2012 14:48

"Wiadomości” TVP1 dotarły do nagrania sprzed dziewięciu lat, w którym wypowiadał się były żołnierz odnaleziony w piątek w Tatrach. Na nagraniu zupełnie nie przypomina człowieka, którego oglądamy dziś na szpitalnym łóżku – ciężko chorego, zamkniętego w sobie i wycofanego.

Zobacz zdjęcia Włodzimierza N. po odnalezieniu w Tatrach

Irak. Materiał „Wiadomości” z 2003 roku. Korespondent TVP podchodzi do grupy żołnierzy, wśród których jest N. Wygląda na zadowolonego, rozmawia z dziennikarzem, twierdzi, że na misji "da się wytrzymać”. – Da się przeżyć jeszcze pół roku? – pyta dziennikarz TVP. – Czy pół roku, to zobaczymy – odpowiada żołnierz. W czasie gdy materiał był nagrywany N. służył w specjalnej jednostce prowadzącej wojnę psychologiczną z terrorystami.

Dziś ten sam mężczyzna, na pytanie: "Jak się czujesz?” odpowiada jedynie: "Dobrze”. To na razie wszystkie jego słowa. Lekarze od dwóch dni próbują nawiązać z nim kontakt. Bez skutku.

– Nie reaguje na swoje imię, jest może nieco bardziej aktywny w swoich ruchach – tak dr Piotr Drenda ordynator oddziału chirurgii zakopiańskiego szpitala im. Tytusa Chałubińskiego określił zmiany w zachowaniu mężczyzny.

Sąsiedzi, którzy dzięki zdjęciom w mediach rozpoznali go od razu, mówią, że nigdy nie sprawiał problemów, był spokojny, ale zamknięty w sobie.

Teraz mężczyzna będzie przetransportowany do szpitala wojskowego przy ul. Szaserów w Warszawie.

– Dysponujemy kliniką chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, co zapewni kompleksowe leczenie odmrożeń, które ewidentnie są fizycznym problemem tego pacjenta – wyjaśnił specjalista ds. chorób wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego dr Piotr Dąbrowicki.

Problem psychiczny pacjenta został już zdiagnozowany. Jest to tzw. zespół stresu bojowego. Jak wyjaśnił ppłk Radosław Tworus z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, „to złożony zespół zaburzeń, które ujawniają się u osób będących w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub będących świadkami zdarzeń ekstremalnie trudnych na przykład śmierci swoich kolegów”.

– Żołnierz, który pracuje w terenie w ciągłym zagrożeniu, wyjeżdża na patrole, spotyka się z ludnością miejscową, tubylczą czuje to zagrożenie – wyjaśnia Tomasz Kloc, ranny na misji w Iraku, który też nie mógł poradzić sobie z presją.

Z 15 tys. polskich żołnierzy służących na irackiej misji nawet co piąty miał podobny problem. Objawy stresu bojowego, jak w przypadku mężczyzny znalezionego w górach, mogą ujawnić się nawet po latach.

Mężczyznę wkrótce odwiedzą bliscy. Lekarze mają nadzieję, że może wtedy odzyska pamięć.

Więcej na tvp.info

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (541)
Zobacz także