MEN chwali się większą liczbą nauczycieli. Wszystko przez statystyki

Ministerstwo edukacji podaje, że w oświacie jest zatrudnionych o 10 tys. więcej nauczycieli niż przed rokiem. Jednak to tylko żonglowanie statystykami, bo system mający informować o zatrudnieniu w szkołach i przedszkolach pozwala na dużą dowolność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister edukacji Anna Zalewska podaje, że zatrudniono więcej nauczycieli
Minister edukacji Anna Zalewska podaje, że zatrudniono więcej nauczycieli (Forum)
WP

"Gazeta Wyborcza" sprawdziła skąd taki wzrost zatrudnienia w oświacie i okazało się, że to kwestia interpretacji statystyk. Statystyki zawyżają nauczyciele pracujący w kilku szkołach jednocześnie, bo w każdej ze szkół mogą być zatrudnieni na osobnych umowach. Cytowana przez gazetę była minister edukacji w rządzie PO-PSL Krystyna Szumilas mówi, że w jednej z gmin na Śląsku system liczy ośmiu nauczycieli pracujących w różnych szkołach jako 21 etatów.

W statystykach uwzględniani są też nauczyciele na urlopach zdrowotnych. W ich miejsce muszą być zatrudnieni nauczyciele na zastępstwa. W takiej sytuacji system również wykazuje, że wzrosła liczba etatów. Ale nie jest to zasługa reformy edukacji. "Gazeta Wyborcza" podaje też, że w statystykach liczą się nauczyciele ze zlikwidowanych gimnazjów, którzy przez pół roku pobierają wynagrodzenia. Taka odprawa przysługuje każdemu zwolnionemu nauczycielowi, który posiada pełne uprawnienia.

Zobacz też:12-latek wysadzony z pociągu. Nie miał ważnej legitymacji, bo szkoła nie miała nowych pieczęci

WP

Gazeta podaje też, że statystykom o wzroście zatrudnienia przeczą inne dane. W tym roku MEN przeznaczył więcej pieniędzy na odprawy dla nauczycieli. Więcej osób korzysta też z emerytur i świadczeń kompensacyjnych.

WP

ZNP na swojej stronie internetowej informuje, że w związku ze zmianami w edukacji 6,5 tys. nauczycieli zostało zwolnionych lub nie przedłużono z nimi umowy. Według związku ponad 18,5 tys. nauczycieli ma ograniczone etaty, pracuje w kilku szkołach jednocześnie lub przeszło w stan nieczynny.

ZNP komentując prezentowane przez MEN dane stwierdza, że minister Anna Zalewska mówiąc o wzroście zatrudnienia w oświacie nie podaje, gdzie konkretnie potrzebni są nowi nauczyciele. Nowe etaty są głównie w przedszkolach.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP