ŚwiatMedia z USA o oskarżeniu Trumpa. "Spodziewać się można tylko jednego"

Media z USA o oskarżeniu Trumpa. "Spodziewać się można tylko jednego"

Możliwość usunięcia prezydenta USA przez Senat jest bardzo nikła - to najczęstszy wniosek komentatorów amerykańskich mediów po postawieniu Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Historyczna decyzja Izby Reprezentantów ws. impeachmentu całkowicie zdominowała debatę publiczną za oceanem.

Media z USA o oskarżeniu Trumpa. "Spodziewać się można tylko jednego"
Źródło zdjęć: © PAP | EPA/MICHAEL REYNOLDS
Arkadiusz Jastrzębski

19.12.2019 | aktual.: 25.03.2022 13:34

  • To historyczna decyzja, ale wynik może być tylko jeden - twierdzą zgodnie komentatorzy z USA
  • Nieoficjalnie wiadomo, że Senat sprawą Trumpa może zająć się już w styczniu
  • Nie jest wykluczone, że Demokraci będą przeciągać procedurę

Historyczny charakter wyniku głosowania ws. dwóch zarzutów wobec Donalda Trumpa podkreślają niemal wszystkie media w Stanach Zjednoczonych. CNN wylicza, że obecny przywódca jest trzecim prezydentem USA w historii postawionym w stan oskarżenia, a jednocześnie czwartym, wobec którego sformułowano artykuły impeachmentu.

Nagłówki amerykańskich portali ogłaszają: "Oskarżony", "Trump postawiony w stan oskarżenia", ale komentatorzy od razu zaznaczają, że Demokraci raczej nie mają żadnych szans na usunięcie prezydenta USA ze stanowiska. W Senacie bowiem, w przeciwieństwie do Izby Reprezentantów, większość mają Republikanie - podkreśla Fox News.

Zobacz też: Andrzej Duda faworytem. Krytyczne słowa o jego przeciwnikach

"Skazanie Trumpa i usunięcie go z urzędu wymaga w Senacie 67 głosów. Tymczasem obóz Demokratów ma ich tylko 47" - zauważa "Washington Post" i wprost stwierdza, że można spodziewać się tylko jenego: uniewinnienia Trumpa.

Dziennik ocenia, że już środowe głosowania (w nocy ze środy na czwartek polskiego czasu - przy. red.) pokazały niewielki wpływ na całościowy wizerunek prezydenta USA.

Według źródeł "Los Angeles Times" Trump może zostać ułaskawiony przez Senat już w styczniu. Jednak zdaniem komentatorów z Kalifornii postawienie zarzutów to duży cios w pozycję budowaną przez Trumpa.

Z kolei "New York Times" podkreśla, że trwająca przez wiele godzin debata przed głosowaniem była "gorzka i pokazała, jak głęboko podzielona jest amerykańska scena polityczna" za prezydentury Trumpa.

Decyzja ws. Trumpa. Demokraci będą grać procedurą?

"NYT" zastanawia się również, jak szybko teraz będą działać Demokraci i przypomina, że szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nie wykluczała zwlekania z przesłaniem artykułów impeachmentu do Senatu. W ten sposób ma chcieć uzyskać przewagę podczas negocjacji na temat warunków procesu.

"Wall Street Journal" zauważa, że podczas głosowania wśród Demokratów nie było jedności, wskazując, że dwóch kongresmenów - Jeff Van Drew i Collin Peterson - zagłosowało przeciw artykułom impeachmentu.

Donald Trump postawiony w stan oskarżenia

Izba Reprezentantów przyjęła dwa zarzuty sformułowane i przegłosowane przez komisję sprawiedliwości. Parlamentarzyści z Partii Demokratycznej oskarżają Republikanina o nadużycie władzy oraz obstrukcję Kongresu.

Pierwszy artykuł (zarzucający prezydentowi nadużycie władzy) poparło 230 kongresmenów. Drugi (oskarżający go o utrudnianie pracy Kongresu) otrzymał poparcie 229 głosujących. W tym przypadku potrzebna była zwykła większość w Izbie Reprezentantów, która liczy 435 parlamentarzystów i kontrolowana jest przez Demokratów.

Podstawą wniosku o impeachment jest zapis zredagowanej przez Biały Dom rozmowy między Donaldem Trumpem a Wołodymrem Zełenskim. Podczas niej Republikanin miał zagrozić wstrzymaniem pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (73)