Doniesienia o Bidenie i Zełenskim. Porozumienie na stole
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Joe Biden podpiszą we Włoszech dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa - podaje Financial Times. Ma się to stać w przededniu Szczytu Pokojowego, który odbędzie się w dniach 15–16 czerwca w Szwajcarii.
Financial Times powołuje się na źródła zaznajomione ze sprawą.
"Oczekuje się, że na kilka dni przed szczytem pokojowym Zełenski i Biden podpiszą dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa na marginesie spotkania G7 we Włoszech w przyszłym miesiącu" – czytamy.
Napięcie na linii Waszyngton - Kijów
Szczyt przywódców państw G7 zaplanowano na 13–15 czerwca we Włoszech. Źródła publikacji nie podają, w jakim dniu nastąpi podpisanie umowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
FT zauważa, że do porozumienia doszło w ciągu ostatnich tygodni, które "charakteryzowały się wzrostem napięcia w stosunkach Kijowa z Waszyngtonem".
Jeden z czołowych członków rządu Zełenskiego, który rozmawiał z gazetą na temat stosunków USA-Ukraina, powiedział: - Jesteśmy od siebie bardziej oddaleni niż kiedykolwiek od początku wojny. Jest bardzo, bardzo napięta atmosfera.
Frustracja Wołodymyra Zełenskiego wobec Joe Bidena wynika z faktu, że prezydent USA może nie pojawić się na szczycie pokojowym w Szwajcarii, bo w tym czasie - jak poinformował Biden - będzie miał obowiązki związane z trwającą za oceanem kampanią wyborczą.
Urzędnicy zwracają uwagę, że Kijów jest coraz bardziej rozgoryczony z faktu braku wsparcia inicjatywy szczytu pokojowego ze strony USA.
Szereg kontrowersji. Opóźnienie, brak postępu
Kilkunastu obecnych i byłych ukraińskich urzędników i dyplomatów państw G7, którzy rozmawiali z Financial Times, wskazuje na szereg kontrowersyjnych kwestii.
Należą do nich sześciomiesięczne opóźnienie Kongresu w zatwierdzeniu amerykańskiej pomocy wojskowej, oczekiwany brak znaczącego postępu na drodze do członkostwa Ukrainy w NATO na lipcowym szczycie Sojuszu w Waszyngtonie, wydany przez administrację Bidena zakaz użycia przez Kijów amerykańskiej broni terytorium Rosji; a także ataki ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie ropy naftowej.
Do innych napiętych momentów należy zwolnienie naczelnego dowódcy Walerija Załużnego w lutym i ministra infrastruktury Oleksandra Kubrakowa, a także różnice w strategii dotyczącej tego, w jaki sposób Ukraina może osiągnąć zwycięstwo i jak to zwycięstwo może wyglądać.
Kilku członków rządu Zełenskiego wyraziło swoje zaniepokojenie metodami stosowanymi przez ukraińskiego prezydenta w komunikacji ze Stanami Zjednoczonymi. Jeden z nich powiedział, że Zełenski jest "bardzo zirytowany" Bidenem, dodając, że są zaniepokojeni "otwartą prowokacją" ze strony Białego Domu. - Nie gryź ręki, która cię karmi - powiedział urzędnik z otoczenia Zełenskiego.
Przypomnijmy, że wcześniejszy sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że przyszła dwustronna umowa o bezpieczeństwie z Ukrainą zapewni pomoc wojskową w "różnych dziedzinach i pomoże jej zbliżyć się do członkostwa w NATO".
Na początku maja prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina przygotowuje siedem nowych dwustronnych umów o bezpieczeństwie, w tym ze Stanami Zjednoczonymi.