Zełenski ma przestać stawiać żądania. USA i Niemcy mają dość

Stany Zjednoczone i Niemcy zwróciły się do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby "nie nawoływał do określania jasnych terminów przyjęcia Ukrainy do NATO podczas szczytu Sojuszu". Zełenskiego poproszono, aby nie żądał od Sojuszu tego, co "niemożliwe" - pisze The Telegraph.

Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski
Źródło zdjęć: © East News | KENZO TRIBOUILLARD
Mateusz Czmiel

Brytyjski dziennik twierdzi, że to USA i Niemcy "uparcie przestrzegają Kijów przed żądaniem wyznaczania jasnych terminów. Waszyngton i Berlin przestrzegły też, by Zełenski nie żądał od Sojuszu "niemożliwego". Najbliższy szczyt NATO odbędzie się w Waszyngtonie na początku lipca.

The Telegraph powołuje się na źródła w administracji Joe Bidena.

Zaproszenia do NATO nie będzie?

"Są bardzo sceptyczni, jeśli chodzi o dalsze posunięcie Ukrainy na drodze do pełnego członkostwa w NATO w tym roku. Stany Zjednoczone mogą nie być tak zaniepokojone, jak Niemcy, ale są zaniepokojone zagrożeniem, jakie Rosja stanowi dla reszty Sojuszu" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińcy przyszli zrobić zakupy. Moment ataku Rosjan na sklep w Charkowie

Ukraina "ma prawo się bronić"

We wtorek szef NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem z ministrami obrony państw UE powiedział, że wykorzystanie przez Ukrainę zachodniej broni przeciwko celom w Rosji nie uczyni NATO stroną konfliktu.

Jak podkreślił, Ukraina "ma prawo bronić się przed inwazją Rosji". - Prawo do obrony obejmuje także uderzenia w cele poza Ukrainą, uzasadnione cele wojskowe w Rosji - powiedział Stoltenberg.

Dodał, że jest to obecnie istotne, gdy toczą się zacięte walki w regionie charkowskim, blisko granicy z Rosją. - Ukraińcom będzie trudno bronić się, jeśli nie będą mogli uderzyć w cele wojskowe tuż po drugiej stronie granicy, jak wyrzutnie pocisków, artylerię, czy lotniska, które są wykorzystywane, by atakować Ukrainę - powiedział szef NATO.

"Nie" dla wysłania wojsk na Ukrainę

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego dodał, że NATO "nie ma żadnych planów wysłania wojsk na Ukrainę albo zaangażowania się bezpośrednio w walkę".

- Celem NATO jest wspieranie Ukrainy poprzez dostarczanie jej sprzętu wojskowego oraz prowadzenie działań, które mają zapobiegać rozlaniu się konfliktu poza terytorium ukraińskie - podkreślił.

Wybrane dla Ciebie