Trwa ładowanie...
nagroda
16-04-2007 22:40

Medale "Gloria Artis" dla kabaretu "Pod Egidą"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego
Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył w Warszawie
medale "Gloria Artis" artystom kabaretu "Pod Egidą". Kabaret
obchodzi w tym roku 40-lecie swojego istnienia.

Share
Medale "Gloria Artis" dla kabaretu "Pod Egidą"Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4d4ec1

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/kabaret-pod-egida-obchodzi-40-lecie-swojego-istnienia-6038716082786945g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/kabaret-pod-egida-obchodzi-40-lecie-swojego-istnienia-6038716082786945g )
Kabaret "Pod Egidą" obchodzi 40-lecie swojego istnienia

Na uroczystym koncercie, który odbył się z okazji jubileuszu kabaretu w warszawskim Teatrze Polskim, obecni byli politycy m.in. premier Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska, minister zdrowia Zbigniew Religa, a także wielu przedstawicieli świata kultury.

d4d4ec1

Twórca Egidy, Jan Pietrzak wspominał podczas uroczystości początki istnienia kabaretu, który powstał za sprawą interwencji tygodnika "Walka Młodych". Pismo to w 1967 r. skrytykowało studencki klub "Hybrydy" w którym działał studencki kabaret prowadzony przez Jana Pietrzaka.

Efektem była decyzja okręgowej rady ZSP o wyrzuceniu twórców kabaretu z "Hybryd". Dlatego założyli oni "dorosły kabaret".

Minister kultury powiedział, że medale przyznał satyrykom nie za to, że nie dali się rozpędzić, ale za "podtrzymywanie siły polskiego ducha, dowcip i rolę w historii polskiej wolności".

W trakcie uroczystości odczytano także list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym napisał, że twórczość kabaretu kojarzy się głównie z piosenką Pietrzaka "Żeby Polska była Polską", która stała się nieoficjalnym hymnem "Solidarności".

d4d4ec1

Lech Kaczyński napisał, że autor w prostych słowach potrafił głośno i mocno wypowiedzieć pragnienia milionów Polaków sprzeciwiających się komunistycznemu reżimowi. Sam śpiewał "nadzieję mieć i nadzieję dać to właśnie mój los". Dodał, że za tę nadzieję, za słowa otuchy pragnie Janowi Pietrzakowi serdecznie podziękować.

Kabaret "Pod Egidą" powstał w 1967 roku jako artystyczna kontynuacja studenckiego kabaretu Hybrydy. Występowali w nim m.in. Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Kazimierz Rudzki, Jan Pietrzak, Piotr Fronczewski, Jan Tadeusz Stanisławski, Wojciech Pszoniak, Krystyna Janda. Wprawdzie w początku XXI wieku kabaret jest głównie związany z Janem Pietrzakiem, to w początkowej fazie (lata 1970) ton nadawali mu poeci i satyrycy: Jonasz Kofta i Adam Kreczmar.

Kabaret został utworzony pod egidą III Programu Radia, Stołecznej Estrady i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych - stąd jego nazwa.

Z kabaretem współpracowali m.in. Kazimierz Rudzki, Jan Stanisławski, Anna Prucnal, Wojciech Siemion, Barbara Krafftówna, Anna Nehrebecka, Danuta Rinn, Krystyna Sienkiewicz, Andrzej Szczepkowski, Piotr Fronczewski, Wojciech Pszoniak.

Żarty Egidy znane były i powtarzane przez całą niemal Polskę, piosenki śpiewali wszyscy. W latach 80. "Żeby Polska była Polską", Jana Pietrzaka śpiewane na zakończenie każdego programu kabaretu, stało się manifestem.

d4d4ec1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d4ec1
Więcej tematów