PolskaMechanizm "pieniądze za praworządność". TK odracza rozprawę po ogłoszeniu wyroku TSUE

Mechanizm "pieniądze za praworządność". TK odracza rozprawę po ogłoszeniu wyroku TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że mechanizm "pieniądze za praworządność" jest zgodny z prawem unijnym. Także w środę polski Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej miał orzec, czy mechanizm ten jest zgodny z konstytucją. Wnioskował o to Zbigniew Ziobro. Prezes TK po wysłuchaniu przedstawicieli Prokuratora Generalnego, Sejmu, MSZ i prezydenta odroczyła rozprawę.

TK z Julią Przyłębską orzeknie, czy zakaz handlu jest zgodny z konstytucją
TK z Julią Przyłębską orzeknie, czy zakaz handlu jest zgodny z konstytucją
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Rafał Mrowicki

16.02.2022 | aktual.: 16.02.2022 10:55

O 9:00 polski Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o sprawdzenie zgodności mechanizmu "pieniądze za praworządność" z konstytucją. Składowi sędziowskiemu przewodniczyła prezes Julia Przyłębska, a sprawozdawcą był Stanisław Piotrowicz.

Przedstawiciel Prokuratora Generalnego stwierdził, że władze Unii Europejskiej nie mają prawa do decydowania o tym, które państwa mogą otrzymać środki unijne według kryterium praworządności. Stwierdził też, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma uprawnień do orzeczenia, co jest naruszeniem praworządności. Wspomniał też o żądaniu TSUE, by przywrócić do orzekania zawieszonych sędziów.

Gdy trwało jego wystąpienie, TSUE wydał wyrok, w świetle którego Polska i Węgry mogą stracić środki unijne zarówno z budżetu na lata 2021-2027 jak i z Funduszu Odbudowy. Uznano kryterium "pieniądze za praworządność".

Anna Surówka-Pasek, przedstawicielka prezydenta RP, mówiła z kolei, że uzależnienie przydziału funduszy od przestrzegania mechanizmu praworządności, jest przekroczeniem prawa i nadawaniem nowych uprawnień instytucjom unijnym. Wskazała, że ocena przepisu powinna mieścić się w granicach praw przekazanych Unii.

Odroczenie rozprawy

Poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS przedstawił stanowisko Sejmu. Było ono zbieżne z narracją Prokuratora Generalnego.

- W ocenie Sejmu przepis jest niezgodny z polską konstytucją - mówił Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że Komisja Europejska jest odpowiedzialna za wykonanie budżetu unijnego, więc nie ma uprawnień do kontroli jego wykonania.

- Nie jest dopuszczalne, by na podstawie tak ogólnej regulacji, dopuszczać kontrolę państwo członkowskich - mówił poseł PiS.

Prezes Julia Przyłębska zarządziła przerwę do 10:30. Po przerwie poinformowała o odroczeniu rozprawy. Nie podała następnego terminu.

Decyzja TSUE. Co z pieniędzmi dla Polski?

Podczas gdy w siedzibie TK trwało jeszcze wystąpienie przedstawiciela Prokuratora Generalnego, TSUE wydał postanowienie ws. mechanizmu praworządności. Oddalono skargę rządów Polski i Węgier.

Oznacza to, że Komisja Europejska będzie mogła w dalszym ciągu blokować wypłatę 36 miliardów euro na Krajowy Plan Odbudowy oraz wstrzymać wypłatę ponad 100 miliardów euro dla Polski z wieloletniego budżetu UE.

Rozprawa Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności unijnego mechanizmu praworządności z konstytucją

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (818)