Ziobryści chcą obniżyć polską składkę do budżetu unijnego. Liczą na pomoc Trybunału Konstytucyjnego
Szykuje się bitwa o fundusze unijne. Ludzie Zbigniewa Ziobry rozważają przygotowanie projektu ustawy obniżającej polską składkę do budżetu Unii Europejskiej. Tak wynika z poniedziałkowych doniesień "Dziennika Gazety Prawnej". Ziobryści liczą na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, która może być pomocna.
17.01.2022 13:16
22 lutego Trybunał Konstytucyjny ma zająć się wnioskiem Prokuratura Generalnego Zbigniewa Ziobry. Wnioskuje on o zbadanie, czy możliwość nakładania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kar na Polskę za niestosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego jest zgodna z Konstytucją RP. Rozprawę ma poprowadzić prezes TK Julia Przyłębska.
Wniosek Ziobry do TK
- Jeśli Trybunał orzeknie po naszej myśli, będzie to dla nas pretekst do przygotowania podstawy prawnej, najpewniej w formie ustawy, na mocy której Polska obniży wysokość składki do budżetu UE - zadeklarował w rozmowie z "DGP" polityk Solidarnej Polski.
Zobacz także: Co o obowiązkowych szczepieniach sądzi Jarosław Kaczyński? Poseł zdradził zdanie prezesa PiS
Kary dla Polski
Gazeta przypomina o upływającym terminie płatności zaległych kar za niezamknięcie kopalni Turów. Wynosi ona 500 tys. euro dziennie, a nałożoną ją 20 września 2021r. Rząd nie chce płacić kar. 3 stycznia z Brukseli nadano kolejny list przypominający o karze.
TSUE nałożył również na Polskę karę miliona euro dziennie za każdy dzień funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Premier zapowiadał jej rozwiązanie jeszcze do końca minionego roku.
W latach 2021-2027 Polska ma wpłacać do budżetu Unii Europejskiej 6,5 mld euro rocznie.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"