Trwa ładowanie...
d40vo95

Mazowiecki z dystansem o swoim Noblu


Tadeusz Mazowiecki odniósł się z dystansem do propozycji bośniackich intelektualistów, którzy zgłosili jego kandydaturę do pokojowej nagrody Nobla. Kandydaturę Mazowieckiego zgłosił Związek Niezależnych Intelektualistów "Krug 99" wspólnie z Międzynarodowym Centrum Pokoju w Sarajewie.

d40vo95
d40vo95

Mazowiecki powiedział w poniedziałek, w radiowej Trójce, że on sam jest zwolennikiem kandydatury księdza Mariana Żelazka z zakonu Ojców Werbistów. Osobę 84-letniego polskiego kapłana proponują polscy lekarze i intelektualiści, tym dwoje polskich noblistów - Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Ojciec Żelazek od ponad pół wieku opiekuje się biednymi i trędowatymi w Indiach.

Jednocześnie, Tadeusz Mazowiecki bardzo ciepło przyjął zaproszenie Związku Niezależnych Intelektualistów "Krug 99" do członkostwa w tym stowarzyszeniu.

Zdaniem Bośniaków, Tadeusz Mazowiecki nie tylko obiektywnie informował świat o tragedii mieszkańców Bośni i Hercegowiny, ale starał się przede wszystkim pomóc cierpiącym, uchodźcom, więźniom i jeńcom.

W latach 1992- 1995 Mazowiecki był specjalnym sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii.

Tegoroczna lista kandydatów do pokojowej nagrody Nobla jest już zamknięta, ale Tadeusz Mazowiecki ma szanse na otrzymanie prestiżowej nagrody w 2003 roku. (and)

d40vo95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40vo95
Więcej tematów