Matura rozszerzona z matematyki 2023 i egzaminy ustne. Jakie były zadania? Maturzyści komentują
Piątek 12 maja to kolejny dzień matur 2023. O godzinie 9:00 abiturienci rozpoczęli zmagania z rozszerzoną matematyką. Na poranek w wielu szkołach zaplanowano również egzaminy ustne z j. polskiego i języków obcych. Pierwsi maturzyści opuścili sale egzaminacyjne. Jak oceniają dzisiejszą maturę?
W siódmym dniu matur 2023 abiturienci przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, a także egzaminów ustnych: z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (najczęściej j. angielskiego). O godzinie 14:00 rozpocznie się natomiast matura z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Jakie pytania zadali egzaminatorzy? Jak wyglądał arkusz z matematyki rozszerzonej?
Matura ustna z polskiego. Kolejna tura egzaminacyjna. Maturzyści oceniają
Matury ustne w 2023 roku odbywają się w dwóch formułach. Ich termin został ustalony dla każdego maturzysty indywidualnie - ogólnopolska sesja egzaminów ustnych zakończy się 23 maja. Jak poziom matury ustnej z języka polskiego oceniają osoby, które mają ją już za sobą? Jakie były pytania? W internecie pojawiły się pierwsze komentarze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Matura z matematyki. Maturzyści pełni wrażeń po egzaminie
"PRACA JAKO PASJA CZŁOWIEKA WYGRAŁAM ŻYCIE #matura2023" - napisała na Twitterze jedna z maturzystek, która zakończyła ustny egzamin z języka polskiego.
"73% polski #matura2023" - informuje kolejna z użytkowniczek Twittera. Wiele osób przedstawia również tematy maturalne, z którymi musieli się zmierzyć. Jak poinformowała CKE w komunikacie wydanym przed rozpoczęciem sesji maturalnej, pula pytań na egzaminie z języka polskiego jest wymieniania co dwie godziny.
Matura 2023. Egzamin ustny z j. angielskiego. Emocje są skrajne
Kolejnym egzaminem, z którym mierzą się abiturienci 12 maja, jest matura ustna z j. angielskiego. Jak wynika z komentarzy, które na jej temat pojawiły się w ostatnich dniach, jest to egzamin, z którym wielu z nich nie miało problemu. W piątek nie zabrakło jednak również komentarzy uczniów, którzy obawiają się o jej wynik.
"Jestem po ustnym angielskim, coś czuję, że nie zdałam #matura2023" - pisze jedna z internautek. Wynik egzaminu maturzyści poznają tego samego dnia. Komisja ogłasza je, po przeegzaminowaniu kilku osób.
"Na ustnej z angielskiego miałam opisać klęski żywiołowe xd jak to zdam to będzie cud #matura2023" - wskazuje kolejna użytkowniczka, zdradzając jeden z tematów na maturze ustnej z angielskiego.
Nie zabrakło jednak również głosów od osób, którym zdanie egzaminu nie sprawiło problemu. Wielu maturzystów osiągnęło bardzo wysokie wyniki. "90% Z USTNEGO ANGIELSKIEGO I WILL CRY #matura2023".
"Egzaminatorki powiedziały, że pierwszy raz mają taką sytuację, że cała grupa/tura ma 100% na ustnym angielskim #matura2023" - zdradza kolejna maturzystka.
Matura rozszerzona z matematyki. Zadania. Co pojawiło się w arkuszach?
W internecie pojawiają się również pierwsze informacje od osób, które wybrały matematykę jako przedmiot rozszerzony na maturze 2023. Jak wyglądał arkusz? Zadania, z którymi mierzyli się tegoroczni maturzyści, zostaną opublikowane przez CKE krótko po godzinie 14:00. Abiturienci zdradzają jednak treść niektórych z nich, dzieląc się swoimi emocjami.
"Poszłam na rozszerzenie z matmy będąc całe 4 lata na humanie i o dziwo coś mi tam wyszło #matura2023" - informuje jedna z maturzystek, która zakończyła zmagania z arkuszem z rozszerzonej matematyki.
Inny użytkownik ocenia natomiast egzamin jako łatwy, wskazując, że w arkuszu pojawiły się zadania, których się spodziewał. Wiele osób, które zakończyły zmagania z maturą z matematyki na poziomie rozszerzonym, wskazuje podobnie.
W mediach społecznościowych pojawiły się również pierwsze pytania dotyczące treści zadań z matematyki rozszerzonej. Jedno z nich dotyczyło prawdopodobieństwa. "Prosze powiedzcie jak prawdopodobieństwo wam wyszło #matura2023"
Matury 2023 rozpoczęły się 4 maja. Ostatnie egzaminy ustne oraz pisemne odbędą się 23 maja. W tym roku maturzyści przystępują do nich w dwóch formułach. "Nową" maturę zdają osoby, które objęła reforma edukacji przeprowadzona przed sześcioma laty. Z tzw. starą muszą zmierzyć się absolwenci trzyletnich liceów i czteroletnich techników.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.