Matura 2023. Matematyka rozszerzona. Ile trwa egzamin? Co zabrać ze sobą?
W piątek 12 maja abiturienci przystąpią m.in. do egzaminów z rozszerzonej matematyki. Przedmiot ten zdecydowało się zdawać niemal 77 tys. osób. Ile trwa matura rozszerzona z matematyki? Co zabrać ze sobą na egzamin?
Tegoroczna sesja maturalna jest wyjątkowa. Po raz pierwszy do egzaminu przystępują uczniowie, których objęła reforma edukacji przeprowadzona przed sześcioma laty. Dodatkowo do harmonogramu egzaminów powróciły matury ustne. Łącznie abiturienci będą musieli przystąpić do minimum sześciu egzaminów - dwóch ustnych oraz czterech pisemnych. W przypadku 76 922 osób jednym z nich będzie rozszerzona matematyka.
Matura rozszerzona. Matematyka. Czas trwania
Egzaminy maturalne w 2023 roku odbywają się w dwóch formułach. Do tzw. starej formuły 2015 przystępują absolwenci 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Nową formułę 2023 zdają natomiast abiturienci 4-letniego liceum. Różnice pomiędzy nimi są widoczne zarówno w zasadach przeprowadzania części egzaminów, jak i zakresie materiału, który powinni opanować maturzyści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Kalkulator to przyjaciel". Ekspertka tłumaczy, jak zdać maturę z matematyki
W przypadku matury rozszerzonej z matematyki, różnice pomiędzy formułami są widoczne przede wszystkim w wymaganiach maturalnych oraz punktacji poszczególnych zadań. Za poprawne rozwiązanie zadań otwartych z arkusza, maturzysta będzie mógł otrzymać maksymalnie 46 punktów (formuła 2015) lub 50 pkt (formuła 2023). Matematyka rozszerzona w przypadku obu formuł rozpocznie się w piątek 12 maja o godzinie 9:00. Egzamin potrwa 180 minut.
Matura 2023: matematyka rozszerzona. Co zabrać ze sobą?
W przypadku matury z matematyki, zdający mają prawo do wniesienia na salę dodatkowych pomocy. Ich listę określiła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Co można zabrać na maturę rozszerzoną z matematyki? Lista nie różni się od tej, która obowiązywała na podstawie. Oznacza to, że maturzysta na salę egzaminacyjną powinien zabrać:
- dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość)
- długopis z czarnym tuszem lub pióro z czarnym wkładem/atramentem.
Dodatkowe pomoce, z których będzie można skorzystać w trakcie rozwiązywania arkusza z matematyki rozszerzonej na maturze to:
- linijka
- cyrkiel
- kalkulator prosty (umożliwiający wyłącznie dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie oraz obliczanie procentów i pierwiastków kwadratowych)
- tablice wzorów matematycznych.
O przyniesienie pierwszych trzech pomocy muszą najczęściej zadbać sami zdający. Wzory matematyczne dla formuły 2015 oraz 2023 zapewnia szkoła.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.