Matura 2023. Język polski. Co było na egzaminie? Przypuszczenia maturzystów były słuszne
Pierwsi abiturienci zakończyli egzaminy maturalne z języka polskiego. W internecie pojawiły się komentarze dotyczące poziomu trudności zadań, a także pierwsze reakcje dotyczące nowej formuły. Co zaskoczyło zdających? Z jakimi tematami musieli się zmierzyć? Przewidywania niektórych okazały się słuszne.
"Pan Tadeusz" oraz "Przedwiośnie" to tematy, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego w formule z 2015 roku. Tak wynika z relacji osób, które zakończyły zmagania z pierwszym z tegorocznych egzaminów.
Matura z polskiego. Dwie formuły, różne zadania
Tegoroczny egzamin maturalny z języka polskiego odbywał się w dwóch formułach. Do tzw. nowej, która była zdawana po raz pierwszy, przystąpili absolwenci czteroletnich liceów oraz pięcioletnich techników - to uczniowie, którzy zostali objęci reformą edukacji przeprowadzoną przed sześcioma laty. Maturę na "starych" zasadach pisali natomiast uczniowie, których wspomniana reforma nie objęła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chciał napisać maturę za brata. Sąd skazał obu na prace społeczne
Jak kilka tygodni temu zapowiadał Minister Edukacji i Nauki, wymagania dotyczące "nowej" matury 2023 miały zostać obniżone. Czy według zdających egzamin był łatwy?
Zdający, którzy przystąpili do egzaminu w "starej" formule 2015, w wypracowaniu musieli odnieść się do znajomości treści jednej z dwóch lektur. Po raz drugi z rzędu jeden z tematów dotyczył "Pana Tadeusza".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Matura 2023. Pierwsze komentarze po egzaminie
"Ogólnie to mega łatwa ta matura była #matura2023" - pisze w mediach społecznościowych jedna z użytkowniczek. Jej zdaniem egzamin z języka polskiego nie był bardzo ciężki.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Podobnego zdania są inni użytkownicy Twittera. "W ogóle jaki jest rozstrzał jeśli chodzi o poziom trudności między formułami #matura2023".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Według nieoficjalnych danych użytkowników tematami, które pojawiły się na egzaminie z języka polskiego w nowej formule były:
- Człowiek - istota pełna sprzeczności
- Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
Zgodnie z nowymi wytycznymi, uczniowie mogli dowolnie wybrać utwór/utwory, do których będą się odnosić - ważne, by chociaż jeden z nich znajdował się w kanonie lektur obowiązkowych.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Matura 2023. Przed absolwentami egzaminy z języka obcego i matematyki
Język polski był pierwszym z przedmiotów, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści. Jutro czeka ich matura z języka angielskiego lub innego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym a tuż po weekendzie - test z królowej nauk, czyli matematyki. Absolwenci będą musieli również przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym oraz do matur ustnych - z języka polskiego oraz języka obcego.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.