Trwa ładowanie...

Matura 2023. Język polski. Co było na egzaminie? Przypuszczenia maturzystów były słuszne

Pierwsi abiturienci zakończyli egzaminy maturalne z języka polskiego. W internecie pojawiły się komentarze dotyczące poziomu trudności zadań, a także pierwsze reakcje dotyczące nowej formuły. Co zaskoczyło zdających? Z jakimi tematami musieli się zmierzyć? Przewidywania niektórych okazały się słuszne.

Matury 2023. Z czego była rozprawka?Matury 2023. Z czego była rozprawka?Źródło: PAP, fot: Lech Muszyński
dp4mwi8
dp4mwi8

"Pan Tadeusz" oraz "Przedwiośnie" to tematy, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego w formule z 2015 roku. Tak wynika z relacji osób, które zakończyły zmagania z pierwszym z tegorocznych egzaminów.

Matura z polskiego. Dwie formuły, różne zadania

Tegoroczny egzamin maturalny z języka polskiego odbywał się w dwóch formułach. Do tzw. nowej, która była zdawana po raz pierwszy, przystąpili absolwenci czteroletnich liceów oraz pięcioletnich techników - to uczniowie, którzy zostali objęci reformą edukacji przeprowadzoną przed sześcioma laty. Maturę na "starych" zasadach pisali natomiast uczniowie, których wspomniana reforma nie objęła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chciał napisać maturę za brata. Sąd skazał obu na prace społeczne

Jak kilka tygodni temu zapowiadał Minister Edukacji i Nauki, wymagania dotyczące "nowej" matury 2023 miały zostać obniżone. Czy według zdających egzamin był łatwy?

dp4mwi8

Zdający, którzy przystąpili do egzaminu w "starej" formule 2015, w wypracowaniu musieli odnieść się do znajomości treści jednej z dwóch lektur. Po raz drugi z rzędu jeden z tematów dotyczył "Pana Tadeusza".

Matura 2023. Pierwsze komentarze po egzaminie

"Ogólnie to mega łatwa ta matura była #matura2023" - pisze w mediach społecznościowych jedna z użytkowniczek. Jej zdaniem egzamin z języka polskiego nie był bardzo ciężki.

Podobnego zdania są inni użytkownicy Twittera. "W ogóle jaki jest rozstrzał jeśli chodzi o poziom trudności między formułami #matura2023".

Według nieoficjalnych danych użytkowników tematami, które pojawiły się na egzaminie z języka polskiego w nowej formule były:

  • Człowiek - istota pełna sprzeczności
  • Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

Zgodnie z nowymi wytycznymi, uczniowie mogli dowolnie wybrać utwór/utwory, do których będą się odnosić - ważne, by chociaż jeden z nich znajdował się w kanonie lektur obowiązkowych.

Matura 2023. Przed absolwentami egzaminy z języka obcego i matematyki

Język polski był pierwszym z przedmiotów, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści. Jutro czeka ich matura z języka angielskiego lub innego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym a tuż po weekendzie - test z królowej nauk, czyli matematyki. Absolwenci będą musieli również przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym oraz do matur ustnych - z języka polskiego oraz języka obcego.

dp4mwi8

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dp4mwi8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp4mwi8
Więcej tematów