Trwa ładowanie...

Matura 2021. Przecieki z matematyki? Kolejna anomalia w Google

Czy doszło do przecieków podczas matury 2021 z matematyki? Od wtorkowego wieczoru widoczne jest nietypowe zainteresowanie frazą "ośmiokąt foremny". Anomalia jest jednak inna niż ta podczas matury z języka polskiego.

Matura 2021. Przecieki z matematyki? Nietypowe zachowanie użytkowników GoogleMatura 2021. Przecieki z matematyki? Nietypowe zachowanie użytkowników GoogleŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2jf97l
d2jf97l

W środę 5 maja o godzinie 9 rozpocznie się matura z matematyki. Statystyki wskazują, że jest to najtrudniejszy ze wszystkich egzaminów. Tylko w ubiegłym roku nie udało się go zaliczyć ponad 50 tys. zdającym.

Nic więc dziwnego, że maturzyści chwytają się każdej możliwości, aby dotrzeć do ewentualnych przecieków, a tym samym zwiększyć swoje szanse na uzyskanie minimalnej liczby punktów. Przypominamy, że aby zdać maturę z matematyki, należy zdobyć 30 proc. wszystkich punktów.

Matura 2021. Przecieki z matematyki? Nietypowe zachowanie użytkowników

Od wtorkowego popołudnia w wyszukiwarce Google pojawia się zaskakująco dużo zapytań związanych z hasłem "ośmiokąt foremny". Internauci szukają informacji o jego polu, wzorach, a także zadań związanych z tym wielokątem.

d2jf97l

Zainteresowanie frazą "ośmiokąt foremny" zaczęło wzrastać we wtorek ok godziny 18:30/19:00. Wyszukiwania ustały o godzinie 3:00. Kolejny wzrost zapytań w Google ma miejsce od godziny 5:30.

Matura 2021. Przecieki z matematyki? Wzrost zapytań o "ośmiokąt foremny" w Google Google Trends
Matura 2021. Przecieki z matematyki? Wzrost zapytań o "ośmiokąt foremny" w GoogleŹródło: Google Trends

Anomalia związana z tym zapytaniem jest jednak inna, niż ta związana z wtorkowym wpisywaniem w Google hasła "Lalka ambicja". O ile w przypadku tematu maturalnego z języka polskiego zapytania kierowane były głównie z województwa podlaskiego, i w mniejszym stopniu z mazowieckiego, o tyle "ośmiokąta foremnego" szukają użytkownicy w prawie całym kraju.

Matura z matematyki 2021. Wyszukiwania hasła "ośmiokąt foremny" w poszczególnych województwach Google Trends
Matura z matematyki 2021. Wyszukiwania hasła "ośmiokąt foremny" w poszczególnych województwachŹródło: Google Trends

Jak widać na wyżej zamieszczonej mapce największa liczba wyszukiwań "ośmiokąta foremnego" ma miejsce tym razem w woj. lubelskim. Bardzo aktywni w wyszukiwaniu tej frazy są również użytkownicy z podlaskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Zapytania o "ośmiokąt foremny" nie pojawiły się jedynie w lubuskim i opolskim.

d2jf97l

W wyszukiwarce widoczny jest również wzrost zainteresowania hasłem "osiemnastokąt". Podobnie jak w przypadku "ośmiokąta foremnego" zapytania pojawiają się od wtorkowego wieczoru (ok. godziny 20). Największa liczba zapytań pochodzi z podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Nieco rzadziej o ten wielokąt pytają użytkownicy z podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Wzrostu liczby wyszukiwań nie odnotowano w lubuskim i opolskim.

Matura 2021. Zainteresowanie frazą "osiemnastokąt" w poszczególnych województwach Google Trends
Matura 2021. Zainteresowanie frazą "osiemnastokąt" w poszczególnych województwachŹródło: Google Trends
Matura 2021. Zainteresowanie frazą "osiemnastokąt" dowodem na przecieki z matematyki? Google Trends
Matura 2021. Zainteresowanie frazą "osiemnastokąt" Źródło: Google Trends

Warto również podkreślić, że zapytania o "ośmiokąt foremny" pojawiają się w Google przez cały rok. Nie mniej jednak wzrost zainteresowania tym wielokątem tuż przed maturą nie wydaje się być czymś naturalnym.

d2jf97l

Matura 2021. CKE komentuje możliwość pojawienia się przecieków

Na temat możliwych przecieków na maturze polskiego we wtorek wypowiedział się dyrektor CKE Marcin Smolik. - Jeżeli rzeczywiście doszło do przecieku, to w tej chwili oszukuje nie tylko dyrektor, ale też inni nauczyciele, co jest po prostu niegodne ze wszystkich miar i jest złamaniem przepisów prawa. Nie chodzi o to, że nie ufamy dyrektorom, ale widzimy, że coś niepokojącego się wydarzyło – mówił w rozmowie z Onetem Smolik i dodał, że CKE powiadomi policję o możliwości wystąpienia przecieków maturalnych.

Matura 2021. Najważniejsze punkty dla każdego maturzysty

Sprawę skomentowała również rzecznik ministerstwa edukacji. - Dotarły do nas informacje o potencjalnym przecieku dotyczącym egzaminu z języka polskiego. To doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb. W takiej sytuacji dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej składa zawiadomienie na policję, aby wyjaśnić sprawę - przekazała Anna Ostrowska w rozmowie z PAP. Zawiadomienie na policję najprawdopodobniej zostanie złożone w środę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jf97l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jf97l
Więcej tematów