Trwa ładowanie...

Matura 2021. Dziś matematyka. O tym musisz wiedzieć

Ruszyła matura 2021. Dziś rano maturzyści będą zmagać się z obowiązkowymi zadaniami z matematyki na poziomie podstawowym. Aby zdać ten przedmiot, należy uzyskać minimum 30 proc. We wtorek chętni zmierzą się także z maturą z historii muzyki. Ta nie jest obowiązkowa.

Share
Matura 2021 z matematyki
Matura 2021 z matematyki Źródło: PAP
d3uyzhq

Matematyka to królowa nauk. Matura z tego przedmiotu od lat budzi ogromne emocje. To właśnie ten egzamin jest najczęściej oblewany na maturze.

Jak wynika z raportu Centralnej Komisji Edukacyjnej, w 2020 spośród maturzystów, którzy nie otrzymali świadectwa dojrzałości, najwięcej nie zdało matury z matematyki - 53 448 osób.

d3uyzhq

Dla porównania trzeci pod tym względem był język polski. Tego przedmiotu nie zaliczyło 21 098. Natomiast 21 249 osób nie zdało matury z języka obcego nowożytnego.

Matura 2021 z matematyki. Co można wnieść na salę?

Na maturze z każdego przedmiotu abiturient powinien mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument, który potwierdza jego tożsamość. Może to być np. paszport. Oprócz tego maturzysta musi mieć ze sobą długopis lub pióro z czarnym wkładem.

Jednak to nie wszystkie przedmioty, które można zabrać na maturę 2021 z matematyki. Oprócz tego maturzyści na sali mogą mieć:

  • kalkulator prosty,
  • cyrkiel,
  • linijkę.
d3uyzhq

Tu warto przypomnieć, że na salę egzaminacyjną nie można wnieść urządzeń telekomunikacyjnych. Maturzyści nie mogą także odchodzić od ławek. Salę egzaminacyjną można opuścić tylko w uzasadnionych przypadkach. O tym decyduje przewodniczący zespołu nadzorującego.

Zobacz też: Powrót do szkół. Są niepokojące dane o roli dzieci w pandemii koronawirusa

Matura 2021 z matematyki. Zasady

Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest obowiązkowa. Egzamin trwa łącznie 170 minut. Nieco więcej czasu, bo 180 minut, mają maturzyści, którzy zdają rozszerzony egzamin z matematyki. Przypomnijmy, że ten nie odbywa się w środę 5 maja tylko w przyszłym tygodniu we wtorek.

W trakcie matury z matematyki na poziomie podstawowym abiturienci muszą zmierzyć się z zadaniami z trzech podgrup: zamkniętych, otwartych, a także otwartych, które wymagają bardziej złożonych odpowiedzi.

d3uyzhq

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia. Przypominamy także, że po godzinie 14:00 na stronie Wirtualnej Polski znajdziecie arkusze z matury z matematyki 2021 razem z odpowiedziami. We wtorek opublikowaliśmy także odpowiedzi z matury z języka polskiego 2021 proponowane przez naszych ekspertów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3uyzhq

Podziel się opinią

Share
d3uyzhq
d3uyzhq
Więcej tematów