Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki mówi o wojnie. Fragmenty taśm premiera

Wojna, management of expectations i flotylla tratw z uchodźcami to tylko niektóre z zagadnień poruszanych przez Mateusza Morawieckiego. Portal onet.pl opublikował całość zapisu jednej z rozmów premiera w restauracji Sowa i Przyjaciele.

Mateusz Morawiecki mówi o wojnie. Fragmenty taśm premieraŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d4m7cr3
d4m7cr3

W poniedziałek dziennikarze portalu onet.pl poinformowali, że są po lekturze 40 tomów akt dotyczących afery taśmowej. Z zawartego w nich zeznania jednego z zakładających podsłuchy kelnerów wynika, że Mateusz Morawiecki mógł zostać nagrany kilka razy.

Jedna z jego rozmów miała dotyczyć kupowania nieruchomości bądź zaciągania kredytów na podstawione osoby, tzw. słupy. Nie wiadomo jednak, gdzie jest jej nagranie. Portal we wtorek opublikował cały zapis jedynej zarejestrowanej rozmowy premiera, która znajduje się w aktach śledztwa ws. afery taśmowej. Biorą w niej udział Morawiecki, prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło (przyjaciel Morawieckiego), prezes PGE Krzysztof Kilian (przyjaciel Donalda Tuska) oraz jego zastępca Bogusława Matuszewska. Poniżej zamieszczamy fragmenty.

Problem imigracji

Morawiecki (wtedy prezes BZ WBK): […] W Nigerii jest więcej osób poniżej siedemnastego roku życia niż w całej Europie. Całej łącznie z Rosją.

Bogusława Matuszewska (wtedy zastępca prezesa PGE): Kiedyś przypłyną.

d4m7cr3

Morawiecki: No ku... . Wiesz, kiedyś przypłyną, kiedyś coś zrobią. […] Te iphony pokażą im: tu żyje się tak a tu tak. I co my zrobimy jak flotylla tratw ku... , nawet tam z północy Afryki będzie na południe? […] Będziemy strzelać, będziemy odpychać ich.

Światowa gospodarka

Morawiecki: Jestem po tych... Po takim moim, wiesz, tournee po tych hedge fundach, inwestycyjnych funduszach i tak dalej, nie. Ciekawe doświadczenie, ale tak samo bardzo smutne. Ku... siedzą ci bogaci Amerykanie, Żydzi, Niemcy, Angole, Szwajcarzy, nie? Siedzą w swoich głębokich, wiesz, fotelach. Mają nakumulowane tego oczywiście kapitału tyle, że możesz ich tam w dupę pocałować. Jeszcze się prosisz oczywiście o ten kapitał, nie? Oni oczywiście w tej swojej chciwości... Ja cały czas tak patrzę na ten świat z punktu widzenia geo i historycznego trochę. I mi się wydaje, że popełniają błąd […] Jakby nie dokonuję pewne redystrybucji tego.

Oczekiwania społeczeństw

Morawiecki: Mam absolutnie pozytywne zdanie o Merkelowej, Sarkozym czy jak się ten nowy nazywa... Hollande i tak dalej. Że oni w takim świecie, jak dzisiaj są, gdzie przez pięćdziesiąt lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku... i edukacja za darmo, oni tą krzywą, która wiesz tak szła co do oczekiwań, oni muszą ją odkręcić, nie. I takie rzeczy się dzieją. […] To co robi Merkelowa... Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier.... za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała.

d4m7cr3

(…) My nie wiemy, ale być może zakończy się to dobrze, jeżeli my ludzie, we the people, prawda, a już zwłaszcza we the people w Niemczech czy w Hiszpanii, we Francji, musimy obniżyć nasze oczekiwania. Bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować. Będziemy zapier... i rowy, ku... kopać, a drudzy będą zakopywać, będziemy zadowoleni. Będziemy (…) wtedy my jako ludzie mniejsze firmy mieć emerytury. Mniejsze oczekiwania.

Matuszewska: No, ale to jest trudne.

Morawiecki: To... To jest trudne. To będzie... To (…) dziesięć do dwudziestu lat lub wojnę.

d4m7cr3

Matuszewska: Tak.

Morawiecki: Nie chcemy tej wojny, więc to, co robi Merkel, jak się nazywa... Obama, prawda i tak dalej, fantastyczna robota.

Po chwili Matuszewska dodaje, że „przyzwyczaić się do lepszej sytuacji jest daleko łatwiej niż do gorszej”. Morawiecki odpowiada: „Najlepszym sposobem zawsze była wojna. Wojna zmienia perspektywę w pięć minut”.

Kontrolowanie banków przez służby

Rozmowa dotyczyła najprawdopodobniej odkupienia przez rosyjski Alfa Bank od PKO BP kontrolowanego przez nich banku ukraińskiego. Zdaniem Jagiełły nie doszło do tego, bo Alfa Bank jest kojarzony z rosyjskimi służbami.

d4m7cr3

Morawiecki: Ci ruscy mają tyle pieniędzy (…) bieda (…)

Matuszewska: No tak.

Jagiełło: Nie, ale ten Alfa Bank no to jest kojarzony ze służbami rosyjskimi na wprost.

Morawiecki: (…) ku..., proszę cię, każdy bank dotyczący służb eee... absolutnie (…)

Jagiełło: Nie, jeszcze masz (…) bo banki oligarchiczne i służbowe, nie.

Morawiecki: (…) oligarchiczne też są służbowe. Wszystkie są służbowe.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4m7cr3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m7cr3
Więcej tematów