Masowy eksodus ze Strefy Gazy. Tysiące uciekają
TIzraelskie naloty na Strefę Gazy - będące odpowiedzią na zaskakujące i krwawe ataki Hamasu - spowodowały masowy eksodus z enklawy. ONZ szacuje, że swoje domy opuściło już ponad 187 tys. cywilów.
Około 137,5 tys. przesiedleńców znalazło schronienie w 83 szkołach zarządzanych przez UNRWA (Agencję ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim - przyp. red.), zlokalizowanych na terenie całej Strefy Gazy. "We współpracy z inną agendą ONZ, Światowym Programem Żywnościowym (WFP), dostarczyliśmy uchodźcom chleb. Staramy się zapewnić tym osobom podstawowe potrzeby bytowe, jednak warunki są trudne. Niektóre schroniska są przepełnione, a dostępność wody pitnej ograniczona" - czytamy w raporcie opublikowanym na stronie internetowej UNRWA.
Wcześniej we wtorek rzecznik izraelskich sił zbrojnych zasugerował mieszkańcom Strefy Gazy, by w warunkach wojny z Hamasem szukali schronienia w Egipcie.
Zaskakujący atak Hamasu
W sobotę w godzinach porannych Izrael został zaatakowany przez bojowników z terrorystycznej palestyńskiej organizacji Hamas. Uderzenie, które okazało się zaskoczeniem dla władz w Tel Awiwie, skutkowało największą liczbę ofiar śmiertelnych od 1973 roku, gdy wybuchła wojna Jom Kipur.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nocny odwet Izraela. Siedziby Hamasu i Hezbollahu w ogniu
Według najnowszych danych przekazywanych przez władze walczących stron, oficjalna liczba ofiar w Izraelu wynosi już ponad 900. W Strefie Gazy potwierdzono śmierć 687 osób.
W poniedziałek izraelskie władze zapowiedziały, że zaprzestaną dostarczania do Strefy Gazy m.in. żywności, wody, energii elektrycznej i paliw.
UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by pomóc w zapewnieniu edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej uchodźcom palestyńskim, przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Większość uchodźców, którym pomagała dotychczas UNRWA, to potomkowie około 700 tys. Palestyńczyków wypędzonych ze swoich domów lub ewakuowanych w trakcie pierwszej wojny izraelsko-arabskiej w latach 1948-49.
Czytaj również: Wojna w Izraelu. "Iran jest zaangażowany po uszy"