Trwa ładowanie...
dnlohg5

Marian Banaś wysłał znowu pismo do Sejmu. Chce mieć dwóch zastępców

- Prezes NIK Marian Banaś złożył wnioski o powołanie na stanowiska wiceprezesów: Tadeusza Dziuby i Marka Opioły - poinformowało Wirtualną Polskę biuro prasowe Najwyższej Izby Kontroli. To ponowy wniosek złożony do Sejmu. Pierwszy wycofała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marian Banaś chce obsadzić stanowiska wiceprezesów politykami PiS
Marian Banaś chce obsadzić stanowiska wiceprezesów politykami PiS (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
dnlohg5

Wnioski złożone przez Mariana Banasia zostaną zaopiniowane w środę 27 listopada na sejmowej komisji ds. kontroli państwowej. Jej przewodniczącym jest poseł PiS Wojciech Szarama, a w liczącej 13 osób komisji większość mają parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Jest ich w sumie aż 8.

Tadeusz Dziuba jest wieloletnim politykiem Prawa i Sprawiedliwości, był posłem w latach 2011-2019. W jesiennych wyborach nie dostał się do Sejmu. Przed laty pełnił również funkcję wojewody wielkopolskiego.

Marek Opioła, to również polityk PiS, od kilku kadencji poseł tej partii oraz były szef komisji ds. służb specjalnych.

dnlohg5

Marian Banaś w Sejmie na expose Morawieckiego. Publicyści: jeden z najbardziej komediowych momentów

Przypomnijmy, pierwszy wniosek z prośbą o powołanie dwóch wiceprezesów trafił do Kancelarii Sejmu ponad dwa tygodnie temu. - Marszałek Elżbieta Witek pozostawiła go bez rozpoznania - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Powołanie zastępców prezesa NIK stanowi kompetencję marszałka Sejmu.

Jak informowało wówczas Centrum Informacyjne Sejmu, "ze względu na fakt, iż ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji odbyło się 16 października, brak jest zaplanowanych posiedzeń właściwej Komisji, a 12 listopada rozpoczyna się nowa kadencja, marszałek Sejmu podjęła decyzję o pozostawieniu wniosków Prezesa NIK bez rozpoznania".

dnlohg5

Zgodnie z ustawą o NIK, wiceprezesów Izby, w liczbie 3, powołuje i odwołuje marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, na wniosek prezesa NIK; prezes NIK w razie potrzeby zastępuje wyznaczony przez niego jeden z wiceprezesów.

Niewykluczone, że Marian Banaś stawi się w najbliższym czasie przed senacką komisją, która będzie się domagała wyjaśnień m.in. ws. krakowskiej kamienicy.

– Ostatecznie wygląda na to, że uprawniona do zaproszenia go do złożenia wyjaśnień będzie komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej z tego powodu, że Senat uczestniczył w procedurze wyboru pana Banasia – mówił w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Według cytowanych przez Grodzkiego ekspertyz prawnych, Banaś może, ale nie musi pojawić się w Senacie.

dnlohg5

– Mam nadzieję, że się stawi, bo w Senacie gwarantujemy spokój debaty i używanie języka parlamentarnego. Byłoby lepiej, gdyby się stawił. Jeżeli się nie stawi, wyciągniemy z tego wnioski – przekonywał opozycyjny marszałek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnlohg5

Podziel się opinią

Share

dnlohg5

dnlohg5
Więcej tematów