Trwa ładowanie...

Marian Banaś wysłał znowu pismo do Sejmu. Chce mieć dwóch zastępców

- Prezes NIK Marian Banaś złożył wnioski o powołanie na stanowiska wiceprezesów: Tadeusza Dziuby i Marka Opioły - poinformowało Wirtualną Polskę biuro prasowe Najwyższej Izby Kontroli. To ponowy wniosek złożony do Sejmu. Pierwszy wycofała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marian Banaś wysłał znowu pismo do Sejmu. Chce mieć dwóch zastępcówŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2n8x75
d2n8x75

Wnioski złożone przez Mariana Banasia zostaną zaopiniowane w środę 27 listopada na sejmowej komisji ds. kontroli państwowej. Jej przewodniczącym jest poseł PiS Wojciech Szarama, a w liczącej 13 osób komisji większość mają parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Jest ich w sumie aż 8.

Tadeusz Dziuba jest wieloletnim politykiem Prawa i Sprawiedliwości, był posłem w latach 2011-2019. W jesiennych wyborach nie dostał się do Sejmu. Przed laty pełnił również funkcję wojewody wielkopolskiego.

Marek Opioła, to również polityk PiS, od kilku kadencji poseł tej partii oraz były szef komisji ds. służb specjalnych.

Marian Banaś w Sejmie na expose Morawieckiego. Publicyści: jeden z najbardziej komediowych momentów

Przypomnijmy, pierwszy wniosek z prośbą o powołanie dwóch wiceprezesów trafił do Kancelarii Sejmu ponad dwa tygodnie temu. - Marszałek Elżbieta Witek pozostawiła go bez rozpoznania - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Powołanie zastępców prezesa NIK stanowi kompetencję marszałka Sejmu.

d2n8x75

Jak informowało wówczas Centrum Informacyjne Sejmu, "ze względu na fakt, iż ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji odbyło się 16 października, brak jest zaplanowanych posiedzeń właściwej Komisji, a 12 listopada rozpoczyna się nowa kadencja, marszałek Sejmu podjęła decyzję o pozostawieniu wniosków Prezesa NIK bez rozpoznania".

Zgodnie z ustawą o NIK, wiceprezesów Izby, w liczbie 3, powołuje i odwołuje marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, na wniosek prezesa NIK; prezes NIK w razie potrzeby zastępuje wyznaczony przez niego jeden z wiceprezesów.

Niewykluczone, że Marian Banaś stawi się w najbliższym czasie przed senacką komisją, która będzie się domagała wyjaśnień m.in. ws. krakowskiej kamienicy.

– Ostatecznie wygląda na to, że uprawniona do zaproszenia go do złożenia wyjaśnień będzie komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej z tego powodu, że Senat uczestniczył w procedurze wyboru pana Banasia – mówił w TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Według cytowanych przez Grodzkiego ekspertyz prawnych, Banaś może, ale nie musi pojawić się w Senacie.

– Mam nadzieję, że się stawi, bo w Senacie gwarantujemy spokój debaty i używanie języka parlamentarnego. Byłoby lepiej, gdyby się stawił. Jeżeli się nie stawi, wyciągniemy z tego wnioski – przekonywał opozycyjny marszałek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2n8x75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n8x75
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj